Konserwacja zamków – kompletny poradnik

Zamki i wkładki służą zgodnie ze swoim przeznaczeniem wyłącznie pod warunkiem odpowiedniej konserwacji. Przedstawiamy kompletny poradnik optymalnej ochrony wrażliwych mechanizmów. Nie pozwól, by wraz z upływem czasu spadał poziom ochrony gwarantowany przez zamek.

Prawidłowy montaż

Choć konserwacja kojarzy się z czymś, co przeprowadza się po upływie czasu, w kontekście zamków jest nieco inaczej. Trzeba o nie zadbać już na etapie montażu. Pamiętaj, że wkładki zamków ze względów bezpieczeństwa (wyrażanych przez normę DIN) nie mogą wystawać więcej, niż 3 milimetry z okucia drzwiowego. Dlatego kupując wkładkę, dokładnie zmierz rozmiar, który będzie pasował do konkretnego mechanizmu. Mierzenie rozmiaru wkładki jest proste – wystarczy wykręcić stary element, położyć na płaskim podłożu, a następnie zmierzyć za pomocą linijki odległości od środka do boków. Rozmiar wyrażony na przykład poprzez liczby 30/50 oznacza, że wkładka ma z jednej strony 30, a z drugiej 50 milimetrów.

Zakładanie nowej wkładki do zamka nigdy nie może wiązać się z użyciem siły. To zadanie, z którym poradzą sobie nawet średnio zaawansowani majsterkowicze, ponieważ nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi, jednak zawsze trzeba pamiętać o delikatności. Zamek zniszczony podczas samodzielnej wymiany wkładki może już nigdy nie działać w stu procentach prawidłowo. Nie pozwól, by zbytni pośpiech i brak wyczucia przekreśliły Twoje oczekiwania względem bezpieczeństwa w warunkach domowych.

Wybieraj jakość

To ważna uwaga jeszcze na etapie zakupów. Wybieraj zamki i wkładki wysokiej jakości, ponieważ w ich przypadku czyszczenie i konserwacja przekładają się na jeszcze dłuższą żywotność i efektywność działania. Jeśli kupisz zamek z kiepskiej jakości materiału, bez zaawansowanych technologii antywłamaniowych, działania konserwacyjne będą musiały być częściej przeprowadzane, a i tak nie przełoży się to na wysoki poziom bezpieczeństwa. Klasę antywłamaniową sprawdzisz analizując normy badane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Renomowani producenci chętnie podkreślają wysoką jakość swoich zamków.

Prawidłowe użycie klucza

Zapytasz – co ma klucz do konserwacji? Otóż wiele osób zapomina o podstawach korzystania z zabezpieczeń. To zaskakujące, że czynność, której uczymy się jako dzieci, tak często jest przez nas błędnie wykonywana. Zamków nigdy nie należy otwierać lub zamykać uszkodzonym kluczem. Jeżeli klucz jest wygięty, stępiony czy uległ innej awarii – czym prędzej warto przeprowadzić wymianę wkładki lub sięgnąć po zapasowy egzemplarz.

Wsuwaj klucze bez zbędnego pośpiechu, dokładnie, wkładając go do samego końca. Podczas przekręcania nie nadużywaj siły – to zupełnie niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Skoro masz problem z przekręceniem klucza w zamku, najwyraźniej pora na czyszczenie lub naprawę.

Nie zostawiaj klucza w zamku na dłuższy czas, ponieważ to obciąża wkładkę, a poza tym nie jest dobre z punktu widzenia ochrony bezpieczeństwa. Gdy otwierasz drzwi, rób to ciągnąc za klamkę, a nie klucz. Brzmi jak poradnik dla niezbyt rozgarniętego dziecka? Niestety wielu z nas wciąż popełnia szkolne błędy, przez które zamki niszczą się zbyt szybko. Pora wyrobić w sobie prawidłowe nawyki!

Jak czyścić i konserwować zamek oraz wkładkę

Raz na jakiś czas zamek i sama wkładka wymagają pielęgnacji. Zapomnij jednak o sięganiu po benzynę, WD40, oleje czy smary. By usunąć miniaturowe zanieczyszczenia, nagromadzoną wodę, drobinki rdzy czy kurzu – wystarczy specjalisty spray jednej z takich firm, jak ABUS czy GERDA, który usuwa niepożądane elementy bez skutków ubocznych, przy okazji chroniąc wrażliwy mechanizm przed ponownym zabrudzeniem. Zawsze warto mieć taki preparat pod ręką, zwłaszcza, że jego cena nie jest wygórowana.

Wsparcie profesjonalnych ślusarzy

Chociaż dzięki temu poradnikowi z pewnością:

  • wybierzesz lepsze zamki;
  • zaczniesz w stu procentach prawidłowo korzystać z kluczy;
  • prawidłowo oczyścisz wkładkę;

po prostu warto doradzić się specjalisty lub wprost zlecić regularny serwis pogotowiu zamkowemu. Ślusarze posiadają kompleksową wiedzę na temat prawidłowej ochrony zamków. Skorzystaj z know-how, które przekłada się wprost na bezpieczeństwo budynku oraz jego użytkowników lub mieszkańców.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *