Zamek w drzwiach a nasze bezpieczeństwo

Jakie skojarzenia budzi słowo „dom”? Czy jest nim bezpieczeństwo? Tak powinno być; cztery ściany jako ostoja, schronienie, miejsce, gdzie żyjemy na co dzień bez obaw, z dala od zagrożeń. Często zapominamy, że jeden element może zaważyć o całości – jest nim m.in. zamek w drzwiach, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo w domu i mieszkaniu. Poznaj zależności i czynniki decydujące o jakości ochrony.

Bezpieczne zamki

Podstawowe i najtańsze modele na rynku praktycznie w ogóle nie zabezpieczają nas przed kimkolwiek, kto chociaż trochę zna się na włamaniach. Jeżeli pragniemy uniknąć wizyty złodzieja wyposażonego w wytrych czy łom, lepiej zdecydować się na wybór bezpiecznego egzemplarza o charakterze antywłamaniowym. Najlepsi producenci dbają o specjalistyczne atesty, które potwierdzają, że oferowanych produktów nie da się po prostu nawiercić. Umożliwiają to wbudowane lub zaimplementowane wkładki. Nomen omen kluczowe znaczenie ma również jakość i trwałość materiału, z jakiego jest wykonany dany model.

Kilka propozycji

Na rynku istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń, różniących się budową oraz właściwościami.

  • Są implementowane wewnątrz drzwi. Na tej zasadzie działają rozwiązania oparte o zatrzask, zasuwę, blokadę (np. łazienkową) lub wkładkę cylindryczną.
  • Skrzynkowe (inaczej: wielopunktowe). Ich zasadniczą cechą jest zamknięcie uzyskiwane poprzez kilka (zwykle od 3 do 6) zasuwek.
  • Wierzchnie. Stosowane są często jako dodatkowe zabezpieczenie lub w przypadku cienkich drzwi.

Wkładki cylindryczne

Wkładki cylindryczne, montowane wewnątrz drzwi, również mogą znacząco różnić się ze względu na typ użytkowania:

  • z obu stron (od wewnątrz i na zewnątrz) – polecane w szklanych drzwiach i szczególnie zabezpieczanych pomieszczeniach.
  • na klucz i pokrętło – używane od zewnątrz kluczem, od wewnątrz pokrętłem. Rozwiązanie charakterystyczne np. w blokach.
  • jednostronnie – stosowane wszędzie tam, gdzie zamykanie od wewnątrz nie jest potrzebne (piwnica, szopka, szafa).

Im większa liczba zapadek we wkładce, tym trudniej włamywaczowi dostać się do środka. Najczęstsze próby włamania potencjalni złodzieje podejmują z wykorzystaniem wytrycha, wiertarki lub łomu. Odpowiedniej klasy zabezpieczenie jest w stanie powstrzymać nawet najbardziej agresywne próby wyważenia drzwi prowadzących do domu.

Jeżeli przeanalizujemy wewnętrzną konstrukcję antywłamaniowej wkładki cylindrycznej, przekonamy się, że istnieje kilka skutecznych zabezpieczeń przed włamywaczami. Do bębenka nie da się nic włożyć, a zastawki są chronione nawet w przypadku przebicia. Z kolei specjalny system obracania może ochronić zabezpieczenie przed przewierceniem – po prostu w pewnym momencie wiertło przestanie się zagłębiać do wnętrza systemu. Skomplikowana budowa wnętrza zaskakuje z kolei „klasycznych włamywaczy” posługujących się wytrychem na słuch.

Certyfikowane bezpieczeństwo

Jak pokazuje praktyka, im lepszej jakości zamek, tym większe problemy z jego zniszczeniem. O bezpieczeństwie powinny świadczyć rzetelne badania, a nie wyłącznie marketingowe opisy producentów. Z tego powodu Polski Komitet Normalizacyjny utworzył pięć klas bezpieczeństwa. I tak w klasie pierwszej istnieje minimum sto niepowtarzalnych kombinacji konstrukcji zamka, w trzeciej już piętnaście tysięcy, a w przypadku piątej – aż sto tysięcy. Zagraniczni producenci mogą posługiwać się także zagranicznymi certyfikatami, jednak przed zakupem zawsze zbadaj ich pochodzenie.

Właściwy wybór decyzją dla bezpieczeństwa

Jeżeli przymierzasz się do wymiany zamka, skonsultuje swoje plany ze specjalistą. Podstawowe informacje, które mają wpływ na wybór modelu, to: kierunek otwierania drzwi (lewe do wewnątrz, lewe na zewnątrz, prawe do wewnątrz, prawe na zewnątrz), grubość skrzydła oraz rozmiar i kształt danego modelu. Najlepiej zmierzyć odległość pomiędzy otworem a krawędzią i zapisać ją w milimetrach.

Co ważne, żaden producent na rynku nie może dać 100% gwarancji bezpieczeństwa. Siłowo teoretycznie można sforsować każde domowe drzwi. Jednak wybór najwyższej klasy, atestowanego zamka znacznie wydłuża i utrudnia potencjalne włamanie. W połączeniu z innymi systemami bezpieczeństwa (np. alarmowymi, elektronicznymi) daje on skuteczny efekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *