Sposoby na skuteczniejszą ochronę budynku

Nie ma zabezpieczeń idealnych – każda ochrona ma swoje słabe punkty. Nie zmienia to podstawowego faktu: każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie w domu, mieszkaniu czy pracy. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie poziomu ochrony.

Oświetlenie

Zaśmiejesz się, że lampa ma zatrzymać złodzieja. Oczywiście, że zdeterminowanych włamywaczy nie zatrzyma wiązka światła, wypuszczona w ich kierunku. Zwróć jednak uwagę, że już ten teoretycznie drobny element wyposażenia domu może powstrzymać „niechcianych gości”, ponieważ nie mogą oni pracować w warunkach, które lubią najbardziej – ciemności i niezauważeniu. Koszt energooszczędnej lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu nie jest wysoki, podobnie jak montaż nie stanowi większego problemu. W tej sytuacji warto zainwestować w oświetlenie, które sprawia, że po zmroku każdy ruch w ogrodzie uruchamia oświetlenie. Z lampą nad głową włamywaczowi o wiele ciężej wtopić się w tło i skutecznie próbować wejścia przez drzwi lub okno.

Monitoring

Skoro już mówimy o tym, co można zamontować na ścianach, wspomnijmy o monitoringu. Kamery są coraz doskonalsze, przez co ich obraz wyróżnia się wysoką rozdzielczością, nawet przy słabszym oświetleniu. Kamery można zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Rozwój Internetu i technologii mobilnych sprawił, że obraz przekazywany na żywo możemy oglądać i rejestrować nawet na tabletach czy smartfonach, np. odpoczywając na wakacjach na innym kontynencie. Kamerę można także połączyć z rozbudowanym systemem ochrony. Zdecydowanie warto zainwestować w sprzęt wizyjny, jeżeli ma się uzasadnione podejrzenia dotyczące włamań do budynku, a także gdy przechowuje się w środku cenne przedmioty. Sama kamera nie utrudnia bezpośrednio włamania, ale może skutecznie odstraszać, a także pomagać w ujęciu ewentualnego złodzieja.

Alarmy, czujniki, systemy kontroli dostępu

Pozostając w temacie nowoczesnych technologii, branża zabezpieczeń budynków wciąż się rozwija. Standardowe alarmy wciąż są dobrym i polecanym rozwiązaniem, ponieważ nieautoryzowane wejście, które skutkuje włączeniem głośnego dźwięku, może odstraszyć włamywacza. Czujniki pozwalają na dokładniejsze dostosowanie systemu alarmowego do kształtu czy przeznaczenia obiektu. Z kolei systemy kontroli dostępu skutecznie utrudniają otwarcie drzwi, do których nie ma się prawa wejść. Karty magnetyczne, kody cyfrowe, a nawet skanery odcinków palców czy tęczówki oka to coś w rodzaju kluczy nowej generacji. Im więcej mamy do stracenia, tym bardziej powinniśmy przemyśleć wybór najlepszych, nowoczesnych rozwiązań do domu, mieszkania lub biura.

Drzwi, okna, zamki, wkładki

Od początku skupiamy się na rozmaitych dodatkach, które wymagają inwestycji, ale zwiększają poziom ochrony. Tymczasem zapominamy, jak istotną rolę odgrywają podstawowe elementy każdego budynku – drzwi, okna czy zamki. Gdy wymieniamy je na nowe, warto spojrzeć na produkty nie tylko pod kątem ceny, estetyki czy termoizolacji, ale także bezpieczeństwa. Specjalne certyfikaty, wynikające z zastosowania niezależnych norm i badań, świadczą o wyższej lub niższej przydatności pod kątem ochrony budynku.

Im lepsze okno czy drzwi, tym trudniej je wyważyć. Podobnie w przypadku zamków – te najbardziej skomplikowane wymagają po prostu więcej czasu na sforsowanie. Nie możemy zapominać, że włamywacze również idą z duchem czasu, łamiąc kolejne zabezpieczenia, znajdując skuteczne metody. Tym bardziej opłaca się regularnie serwisować i konserwować zamki, a także wymieniać je na nowe (lub chociaż samą wkładkę na zamek). Koszt antywłamaniowych drzwi, okien, zamków czy wkładek idzie w górę wraz ze standardem, ale to zdecydowanie opłacalna inwestycja w bezpieczeństwo.

Profesjonalna ochrona

W akapicie wyżej wspomnieliśmy o skorzystaniu z usług firmy zewnętrznej – w tym przypadku serwisantów zamku, pogotowia ślusarskiego. Warto również przemyśleć zlecenie ochrony domu profesjonalnej firmy, która może np. reagować na każdy alarm, wysyłając patrol. To szczególnie przydatne w kontekście dużych obiektów. Być może idealnym rozwiązaniem będzie nie tylko założenie alarmów i monitoringów, ale także utworzenie specjalnego posterunku dla pracownika ochrony.

Podsumowując, w celu zwiększenia bezpieczeństwa budynku możesz:

  • zamontować oświetlenie i monitoring;
  • wdrożyć nowoczesne systemy ochrony i kontroli dostępu;
  • wymienić zamki, wkładki, drzwi i okna;
  • wykupić płatną ochronę firmy zewnętrznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *