Do wymiany wkładki lub zamka potrzeba czasami klucza, jednak nie zawsze można z niego skorzystać. Co zrobić, jeżeli został zgubiony, a wstawienie nowej wkładki jest pilną koniecznością? Na szczęście istnieje na to sposób dostępny dla nawet dla osób bez zacięcia do majsterkowania.
Rozwiercenie
W przypadku zgubienia klucza montaż nowego zamka jest niezbędny w trosce o bezpieczeństwo. Pozostawienie starego zabezpieczenia może bowiem oznaczać, że ktoś, kto nas znał, znajdzie klucze, pod naszą nieobecność wejdzie do mieszkania i wyniesie, co będzie chciał, nie pozostawiając śladów. Jako że użycie starego klucza nie jest możliwe, pozostaje tylko jeden pewny i dostępny dla każdego sposób na wymianę wkładki – rozwiercenie jej.
Przed przystąpieniem do pracy przygotuj wiertarkę z dobrym wiertłem do metalu (np. tytanowym, kobaltowym) o rozmiarze 3-6 mm. Przyłóż je w miejscu, gdzie są zlokalizowane zapadki, czyli bezpośrednio pod wejściem do klucza a bębenkiem. Następnie zacznij powoli wiercić z minimalnym dociskiem na długość analogiczną jak długość ząbków w kluczu. Efektem powinno być rozwiercenie zapadek. UWAGA! Jeżeli ten model posiada zabezpieczenie przed rozwierceniem, Twoje trudy zapewne nie przyniosą oczekiwanych skutków. Jedynym rozwiązaniem pozostanie skorzystanie z pomocy profesjonalnego ślusarza.
Pomiar i wymiana
Jeżeli wiercenie zostało wykonane właściwie i zapadki przestały prawidłowo działać, możliwe staje się przekręcenie zamka bez użycia oryginalnego klucza – wystarczy śrubokręt czy nóż. Przekraczając zamek lekko w dowolną stronę i odkręcając śrubę boczną, która przytrzymuje go w futrynie, da się go następnie swobodnie wyjąć. Teraz czas na zamontowanie nowego modelu. Najpierw jednak trzeba go dobrać, a w tym celu – zmierzyć.
Do opisywania rozmiaru wkładek stosuje się oznaczenia w dwuliczbowej formie, np. 30/30 albo 30/45. Obie liczby określają odległość od krawędzi do osi czołowej zamka w lewą i prawą stronę. W przypadku oznaczenia 30/45 mamy zatem do czynienia z modelem, którego odległość od krawędzi do osi czołowej wynosi 30 mm z jednej i 45 mm z drugiej strony. Z kolei oznaczenie 30/30 podpowiada, że dany egzemplarz jest wówczas symetryczny.
To nie koniec pomiarów – równie istotną rolę odgrywa wymierzenie grubości szyldów drzwiowych, tak aby nowy produkt nie wychodziła poza szyld bardziej niż na 3 mm. W przeciwnym razie jej sforsowanie nie będzie stanowiło dla włamywacza żadnego problemu. Pod warunkiem prawidłowego dobrania wkładki możesz ją swobodnie wstawić w miejsce starej, a potem przykręcić śrubę boczną, przekręcić klucz i poczuć się bezpiecznie w swoim mieszkaniu.
Choć na podstawie powyższego opisu może się wydawać, że rozwiercenie starej i wstawienie nowej wkładki nie sprawia większych problemów, nie każdy ma ochotę się z tym męczyć i posiada odpowiedni sprzęt. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy naszego pogotowia zamkowego – dzięki nam masz pewność, że wszystko zostanie wymieniona w pełni profesjonalnie i bez zbędnych szkód.