Klucze do mieszkania mogą się zgubić każdemu, w każdych okolicznościach. Jak do tego nie dopuścić? Co zrobić, jeśli już się to stanie? Odpowiadamy na te pytania, podpowiadając najlepsze rozwiązania.
1. Noś brelok
Klucze należą do najczęściej ginących przedmiotów osobistych. Nic dziwnego, skoro zazwyczaj ich rozmiary są niewielkie. Dlatego zawczasu zaopatrz się w odpowiednio duży brelok lub pokrowiec, żeby zapobiec niezauważalnemu wypadnięciu z kieszeni lub torebki. Poza tym breloczki to ciekawy gadżet np. dla miłośników klubów piłkarskich czy podróżników.
2. Szukaj metodycznie i spokojnie
Nerwy nie pomagają w poszukiwaniach, choć trudno się od nich uchronić. W pierwszej kolejności rozejrzyj się dookoła. Gdzie mogą być klucze? Może tam, gdzie zwykle albo tuż obok? Czasami coś wpada na dno torebki lub zawija się w kieszeni. Spokojnie, szukaj wszędzie, gdzie to możliwe. Pomyśl – czy mogło wydarzyć się coś niecodziennego? A może zostały u niedawno odwiedzanych znajomych? Poproś zaufane osoby o pomoc w znalezieniu rozwiązania.
3. Ciekawostka w USA
Jeżeli zgubisz klucze do mieszkania, a chcesz je błyskawicznie dorobić mogą Ci pomóc najnowsze technologie, wciąż tak bardzo niszowe w Polsce. Piszemy o nich w tym momencie głównie jako o ciekawostce, ale kto wie może kiedyś będzie dostępne również w Polsce? Być może za kilka lat takie zachowanie będzie standardem. Otóż jeżeli posiadamy urządzenie mobilne z jedną z prezentowanych poniżej aplikacji, możemy być spokojni o dostęp do domu.
Aplikacja Keys Duplicated, dostępna na razie jedynie w USA, przechowuje zdjęcie naszych kluczy, a w razie konieczności ich dorobienia wysyła nowy egzemplarz za zaledwie 6 dolarów. Na podobnej zasadzie działa usługa KeyMe. Z kolei Keysave jest firmą, która przechowuje dane dotyczące klucza, pozwalające na wygenerowanie wzoru do samodzielnego wydruku 3D. Jeżeli posiada się takie urządzenie, dorobienie nowych przestaje być domeną profesjonalnego ślusarza!
4. Przygotuj schowek
Mieszkając w domku z ogrodem, możesz na wiele sposobów przygotować tylko sobie znaną, dyskretną kryjówkę do przechowywania zapasowego kompletu. Pamiętaj jednak, żeby przygotować ją w kompletnej tajemnicy, również przed sąsiadami, i wykorzystywać ją tylko w pilnych potrzebach.
5. Informacje dla uczciwych
Istnieją również takie sposoby jak specjalne breloki z hologramem. Znalazca zaginionych kompletu może całodobowo kontaktować się z bezpłatnym numerem telefonu, a firma zapewnia ich dorobienie. Pytanie jednak, ilu znalazców wykaże się uczciwością i bezinteresownością?
6. Dorobić klucze czy wymienić zamek
Po zgubieniu klucza można oczywiście dorobić go w jednym z punktów. To koszt kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu złotych, a więc niezbyt duży. Pojawia się jednak spora wątpliwość: czy zguba nie trafi w niepowołane ręce? Nawet jeżeli nie, możesz nie posiadać zapasowych egzemplarzy lub nie mieć do nich dostępu. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest telefon do Pogotowia Zamkowego, czyli całodobowej firmy ślusarskiej zajmującej się awaryjnym otwieraniem mieszkań i wymianą zamków. Wymieniając zamek lub samą wkładkę, masz pewność, że nie padniesz ofiarą włamania z powodu zaginionego klucza.