Twój zamek zaczyna szwankować? Chcesz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa? Zaraz porozmawiamy o przyczynach, dla których potrzebujesz nowego kompletu kluczy. Ale czy wiesz, że nie musisz wymieniać całego zamka? Wystarczy jedynie zakupić i włożyć nową wkładkę. Co to takiego, jak to się robi i dlaczego warto rozważyć tę możliwość, dowiesz się z poniższego wpisu.
Co to jest wkładka
Ujmując rzecz przystępnie dla każdego użytkownika, to element drzwi, do którego umieszcza się klucz. To osobna część całego zamka – mechanizm, który można wykręcić w dowolnej chwili i na przykład wymienić. Większość tych modeli jest produkowane przez czołowych producentów na rynku, również tych specjalizujących się w tworzeniu kłódek, zamków czy drzwi wejściowych. Obok zagranicznych, na przykład izraelskich, amerykańskich czy niemieckich firm warto polecić wiele polskich przedsiębiorstw, które potrafią zapewnić bezpieczeństwo poprzez najwyższą jakość swoich produktów.
Większość modeli są tworzone według uniwersalnych wzorców, dlatego możesz np. posiadać zamek GERDA z wkładką LOB lub na odwrót. Musi się jednak zgadzać rozmiar, ale do tej kwestii jeszcze przejdziemy. Podsumowując powyższe wprowadzenie, widać, że nie potrzebujesz wymiany całego mechanizmu – często wystarczy jedynie nowy środek. Przejdźmy do rozważań, w jakich sytuacjach.
Kiedy nowa wkładka
Oto najpopularniejsze przyczyny, dla których wymieniamy wkładki:
- utrata lub kradzież kluczy;
- lęk po włamaniu lub w wyniku kłopotów osobistych;
- wprowadzenie się do nowego lokalu lub wynajęcie go nowym lokatorom;
- awaria, na przykład zacinanie klucza;
- zniszczenie mechanizmu, którego nie da się naprawić.
W każdym z tych przypadków nie musisz od razu wymieniać całego zamka, wystarczy jedynie nowa wkładka. Opiszmy jej instalację krok po kroku, ponieważ to zadanie niewymagające dużego doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy.
Wymiana wkładki krok po kroku
Pierwsza rzecz, którą trzeba wykonać, to demontaż starej. Aby to zrobić, należy odkręcić śrubę znajdującą się na wysokości klucza. Łatwo ją zlokalizować i jeszcze łatwiej wykręcić. Po włożeniu klucza należy podjąć próbę stanowczego wyjęcia starej. Trzeba ruszać kluczem w obie strony, aby mechanizm „zaskoczył” i zwolnił mechanizm. Po jej wyjęciu powinno się zmierzyć odległości z obu stron do środka. Wyniki będą oscylowały w granicach około 25-40 milimetrów, na przykład 30 na 30. Zanotuj tę informację, ponieważ przyda się w czasie zakupów.
Zabezpieczenia zamówisz przez Internet, kupisz w sklepie specjalistycznym czy dowolnym dyskoncie budowlanym. Asortyment na polskim rynku jest bardzo szeroki. Przy wyborze zwracaj uwagę na rozmiar (w naszym przykładzie 30/30). Symbol 30/30G oznaczałby, że po stronie z literą G znajduje się gałka do wewnętrznego zamykania. Dobrze, jeżeli produkt jest objęty certyfikatem potwierdzającym antywłamaniowe testy, na przykład Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Topowe firmy współpracują również z takimi organizacjami, jak NATO.
Wkładki kosztują od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Wyważ stosunek jakości do ceny i weź pod uwagę swoje oczekiwania. Podpowiadamy jednak, że nie warto oszczędzać. Droższe, certyfikowane wytrzymują o wiele dłuższy okres eksploatacji i dają większe, realniejsze poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowanie trudniej je przewiercić czy po prostu zniszczyć, co utrudnia działanie potencjalnym włamywaczom i złodziejom.
Po zakupie ponownie przygotuj śrubokręt, ponieważ montaż jest odwróceniem demontażu. Wystarczy wpasować ją do pozostawionego otworu i przytwierdzić ją dołączoną śrubką. Jeżeli wchodzi opornie, poruszaj kluczem, aby – użyjmy tego czytelnego sformułowania ponownie – „zaskoczyła”. Jeżeli mechanizm działa, jak należy, a drzwi zamykają się bez żadnego problemu, możesz pogratulować sobie udanego zakupu i profesjonalnego montażu.
Współpraca z Pogotowiem Zamkowym
Jako Pogotowie Ślusarskie dobrze wiemy, że nie zawsze masz czas i ochotę na samodzielne majsterkowanie przy drzwiach. Zauważasz awarię zamka? Możesz po prostu zadzwonić do naszej całodobowej firmy i zamówić montaż i wymianę zamka. Przywieziemy wkładkę ze sobą i zainstalujemy ją w 100% zgodnie z zaleceniami producenta. Wtedy na pewno zadziała prawidłowo. Przy okazji polecamy dodatkową usługę konserwacji, która zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu czy zabrudzeniu.
Zaznaczmy, że naprawa i konserwacja wkładki na własną rękę wymaga zakupu specjalistycznego preparatu. Jeśli nie masz na to czasu, po prostu zleć całość fachowcom z wieloletnim doświadczeniem. Otrzymasz gwarancję, która pozwoli Ci w każdej chwili liczyć na ewentualny serwis naprawczy lub kolejną wymianę wkładki. Jednak jeżeli wybiera się produkty z górnej półki, problem najprawdopodobniej nie zaistnieje przez wiele kolejnych lat. A na takiej sytuacji przecież Ci najbardziej zależy, prawda? W takim razie sprawdź naszą usługę serwis i naprawa zamków.
Podsumowując wkładka:
- jest niezależnym, ale niezbędnym elementem zamka;
- możesz ją wymienić z powodu awarii lub z innej przyczyny, żeby cieszyć się nowym kompletem kluczy;
- jej koszt w zależności od jakości i renomy producenta to wydatek rzędu kilkudziesięciu, kilkuset złotych;
- jej wymiana jest prosta, ale dla własnego komfortu lepiej zlecić ją ślusarzowi.