Istnieje wiele powodów, które powodują konieczność błyskawicznej wymiany zamka w drzwiach. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość skomplikowanym zadaniem. Nic bardziej mylnego. Otóż zainstalowanie nowych zabezpieczeń w wielu przypadkach nie potrzeba szczególnego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu.
Dlaczego chcesz wymienić zamek
Przyczyn powodujących może być wiele. Do najpopularniejszych zaliczymy:
- podwyższone ryzyko włamania;
- zgubienie lub kradzież kluczy;
- problemy osobiste, poczucie zagrożenia;
- awaria spowodowana uszkodzeniem;
- chęć podwyższenia standardu bezpieczeństwa;
- zmiana lokatorów w mieszkaniu.
W każdym z tych przypadków zależy nam na szybkości i maksymalnej oszczędności. Tymczasem usługa wcale nie oznacza dużych wydatków ani szczególnego wysiłku.
Nie wymieniaj zamka, tylko wkładkę
Choć mówimy o tych usługach, w praktyce najczęściej wybieramy zamienę samej wkładki, czyli tego elementu, do którego wkładamy klucz, by go przekręcić. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, nie musisz więc odkręcać ani klamki, ani całego mechanizmu wewnątrz drzwi. Co najwyżej, choć nie w każdym przypadku, na czas pracy odkręcisz szyldy.
Jakie narzędzia przygotować do pracy? Uwaga, lista nie jest długa:
- śrubokręt;
- nożyczki;
Przyznasz, że to zestaw majsterkowicza kojarzący się bardziej z lekcjami techniki w szkole podstawowej niż poważną pracą! A jednak, tylko te trzy przedmioty wystarczą, aby prawidłowo zmienić wkładkę w drzwiach zewnętrznych.
Jak odkręcić wkładkę
Nie spodziewasz się, jakie to proste!
- Otwórz drzwi.
- Włóż klucz do wkładki z dowolnej strony.
- Wewnątrz skrzydła drzwi, na wysokości wkładki, zauważysz pojedynczą śrubkę. Odkręć ją i wyjmij.
- Zacznij poruszać kluczem, aby odblokować mechanizm.
- Zdecydowanymi ruchami wyciągnij wkładkę w swoją stronę. Gotowe!
Jak wybrać odpowiednią wkładkę
Nową wkładkę kupisz w specjalistycznym sklepie lub dyskoncie budowlanym. Na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań, różniących się zastosowanym materiałem, kolorem i stopniem bezpieczeństwa. W praktyce jednak wystarczy wydać około 50 złotych, aby cieszyć się nową wkładką w drzwiach, wraz z kompletem nowych kluczy. Po wyjęciu zmierz jej rozmiar. Przyłóż linijkę od środka, do wylotu z konkretnej strony. 25 milimetrów z jednej, 40 milimetrów z drugiej; 30 milimetrów z obu stron, to wszystko najprawdopodobniejsze wyniki. Odpowiadają im standardowe rozmiary wkładek dostępnych w sprzedaży: 25/40, 30/30, 30/50 itp.
Symbol „G”, np. 25/30G, oznacza, że po „30-milimetrowej stronie” pokrętło zastępuje otwór na zamek do użycia od wewnątrz. To niezwykle praktyczne rozwiązanie szczególnie w domach, w których mieszka kilka osób i istnieje ryzyko pozostawienia klucza w środku, a przez to uniemożliwienia otwarcia drzwi przez innych domowników.
Montaż wkładki
Założenie nowej wkładki jest w zasadzie odwróceniem procesu demontażu. Wystarczy wsunąć wkładkę w otwór drzwi, odpowiednio dopasować załączoną śrubkę i sprawdzić, czy całość działa prawidłowo. To wszystko – możesz cieszyć się bezpiecznym, „nowym” zamkiem.
Wykwalifikowany montaż zamka
Być może nie masz czasu lub ochoty na samodzielną wymianę wkładki. Niektórzy preferują ponadto wymianę całego zamka, na przykład ze względu na chęć zainstalowania specjalnego, antywłamaniowego modelu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się wezwanie profesjonalnego pogotowia ślusarskiego, które specjalizuje się w błyskawicznej, dyskretnej i fachowej wymianie wkładek lub całych systemów zabezpieczeń ślusarskich. Profesjonalne narzędzia, znajomość rynku i doświadczenie w zawodzie pozwalają nam świadczyć usługi, które zwiększają Twoje poczucie bezpieczeństwa i poprawiają komfort Twojego codziennego życia.