Włamanie do domu lub mieszkania jest zdarzeniem, którego zwykle się nie spodziewamy. Niestety, straty mogą być mniej lub bardziej dotkliwe. Gdy opadną pierwsze emocje, postaraj się o podjęcie racjonalnych działań. Jednym z nich na pewno będzie serwis i naprawa drzwi po włamaniu. Konkretne kroki zależą od skali zniszczeń.
Co zrobić po włamaniu
Jeżeli włamywacz dostał się do domu najprostszą drogą, czyli np. przez drzwi lub okna, niezbyt dobrze świadczy to o stosowanych do tej pory rozwiązaniach służących bezpieczeństwu. Po zniszczeniach łatwo ocenić, czy złodziej musiał długo męczyć się ze sforsowaniem zabezpieczeń. Im mniej śladów, tym słabsze okazały się zabezpieczenia.
Nie warto jednak płakać nad rozlanym mlekiem, tylko zastanowić się jak przeciwdziałać podobnym zdarzeniom w przyszłości. Na szczęście – rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo domu jest wiele.
Warto zauważyć, że nie istnieje jeden scenariusz serwisu i napraw powłamaniowych. Z prostej przyczyny – w końcu każdy tego typu rozbój wiąże się z innymi metodami i różną skalą zniszczeń. Dopiero na podstawie oceny sytuacji można powziąć odpowiednie kroki.
Obowiązkowa wymiana wkładki
Jeżeli włamywacz zniszczył wkładkę lub cały zamek – niezwłocznie należy rozpocząć wymianę, aby drzwi były odpowiednio zamknięte. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest wymienić wkładkę niezależnie od skali zniszczeń, po prostu aby mieć pewność, że tylko my dysponujemy kluczami chroniącymi naszą prywatność.
Nie bez podstaw wydaje się propozycja, aby włamanie potraktować jako negatywną weryfikację dotychczasowych zabezpieczeń. Stąd wymianie powinna towarzyszyć instalacja dodatkowego zamka, na przykład o charakterze antywłamaniowym. Złodzieje naprawdę nie lubią widoku takich logotypów jak GERDA i zazwyczaj rezygnują z prób włamania.
Bezpieczne drzwi
Nie wszyscy włamywacze stosują jednak wyrafinowane metody, a zamiast wytrycha, wiertła czy zamków preferują klasyczny łom. Jeżeli zauważasz, że do Twojego domu włamano się, a drzwi lub ich ościeżnica są nienaturalnie wygięte lub zniszczone – najprawdopodobniej użyto prymitywnej, lecz skutecznej siły.
Lekko wygiętą ościeżnicę da się samodzielnie „wyklepać”, jednak sytuacja zwiastuje, że najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana drzwi na nowsze i lepsze. Rozwiązania antywłamaniowe są oznaczane przez producentów uniwersalnymi normami RC, dlatego wyższa klasa bezpieczeństwa, na przykład modeli stalowych albo antywłamaniowych, zachęca do zakupów. Nie powinny zachodzić sytuacje, w których drzwi do domu można ot tak, podważyć, wyważyć, wybić.
Rozwiązania dla bezpieczeństwa
Podsumowując, istnieje wiele możliwości zabezpieczenia domu przed ponownym włamaniem. Wśród nich warto wymienić:
- wymianę wkładki lub całego zamka,
- naprawa ościeżnicy i profilu lub wymiana na antywłamaniowe,
- instalacja alarmu lub elektronicznych systemów bezpieczeństwa,
- założenie dodatkowego zamka.
Profesjonalny serwis po włamaniu
Ponieważ w chwilę po włamaniu raczej nie mamy czasu i możliwości swobodnego majsterkowania i jeżdżenia po sklepach, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wezwanie profesjonalnego pogotowia zamkowego, które jest w stanie zapewnić kompleksową i błyskawiczną pomoc w zabezpieczeniu domu.
Wsparcie doświadczonych ślusarzy obejmuje rzetelną ocenę sytuacji i wskazanie rozwiązań, które okazały się niewystarczająco bezpieczne, doradztwo w wyborze nowych zamków lub innych systemów bezpieczeństwa, a także błyskawiczną naprawę i wymianę, w zależności od sytuacji.
Pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu może okazać się kluczowa, gdy staniemy w obliczu włamania. Najlepiej zabezpieczyć się zawczasu i jak najbardziej zminimalizować ryzyko.