Aby wykonywać zawód pracownika zabezpieczenia technicznego w legalny sposób, niezbędne jest uzyskanie stosownej licencji. Z tego artykułu dowiesz się, kto może ją otrzymać oraz jakie są niezbędne dokumenty.
Źródła prawne
Licencja dotycząca pracowników zabezpieczenia technicznego jest wymogiem określonym już w latach 90. XX wieku i wciąż obowiązuje. Znaczącymi dokumentami prawnymi są w tym przypadku:
- Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1998 r. w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji pracownika ochrony fizycznej i licencji pracownika zabezpieczenia technicznego oraz trybu i częstotliwości wydawania przez organy.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 lipca 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji pracownika ochrony.
Zakres licencji
Dzięki zezwoleniu, pracownik ma prawo do montażu wszelkich urządzeń elektronicznych oraz systemów alarmowych, a także ich konserwacji i naprawy.
Warto zaznaczyć, że obowiązują dwa stopnie licencji, a także specjalne, dodatkowe uprawnienia dla pracowników II stopnia, którzy dzięki nim mogą organizować i kierować zespołami zabezpieczenia technicznego.
Uprawnienia odnoszą się do wszelkich obiektów, sprzętów i obiektów objętych ustawową, obowiązkową ochroną.
Wymogi dla pracowników ubiegających się o licencję I stopnia:
- polskie obywatelstwo,
- wiek powyżej 21 roku życia,
- wykształcenie zawodowe techniczne (elektronika, elektryczność, łączność, mechanika) lub ukończony kurs pracownika zabezpieczenia technicznego lub praktyka w wymienionych zawodach,
- zdolność do podejmowania czynności prawnych (pełna),
- brak prawomocnych wyroków za przestępstwa umyślne,
- nienaganna opinia wydana przez Komendanta Komisariatu Policji w miejscu zamieszkania,
- orzeczenie lekarstwie stwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań pracownika technicznego.
Wymogi dla pracowników ubiegających się o licencję II stopnia:
- polskie obywatelstwo,
- wiek powyżej 21 roku życia,
- wykształcenie średnie techniczne (elektronika, elektryczność, łączność, mechanika) lub stopień specjalizacji przyznany na podstawie odrębnych przepisów,
- zdolność do podejmowania czynności prawnych (pełna),
- brak prawomocnych wyroków za przestępstwa umyślne,
- nienaganna opinia wydana przez Komendanta Komisariatu Policji w miejscu zamieszkania,
- orzeczenie lekarstwie stwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań pracownika technicznego.
O czym pamiętać
Licencja nie ma daty ważności, chociaż wygasa (na mocy prawa!), jeżeli pracownik przez ponad 2 lata nie wykonuje zawodu pracownika zabezpieczenia technicznego. Posługując się formą decyzji administracyjnej o wydaniu, odmowie wydania, zawieszeniu lub cofnięciu licencji decyduje Komendant Wojewódzki Policji z miejsca zamieszkania pracownika. Z tego względu wniosek należy składać właśnie w najbliższej Komendzie Wojewódzkiej.
We wniosku należy wskazać imię i nazwisko, adres, interesującą licencję i złożyć podpis. Niezbędne są następujące załączniki: skan dowodu osobistego, oświadczenie o zdolności do czynności prawnych (podpisane na komendzie), orzeczenie lekarskie, dwie fotografie w standardowym wymiarze 35 x 25 mm, kopię świadectwa lub dokumentów potwierdzających wykształcenie zawodowe, techniczne lub przyuczenie do zawodu. Przy składaniu kopii należy okazać oryginały dokumentów.
Po stronie Policji jest dołączenie do dokumentów opinii komendanta i zaświadczenia o niekaralności. Licencję odbiera się osobiście, po wcześniejszej opłacie w wysokości połowy opłaty skarbowej na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony i mienia.