Zamki wpuszczane są bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem stosowanym powszechnie w drzwiach zewnętrznych. Największą zaletą ich wymiany jest fakt, że przy awarii bądź chęci zmiany zabezpieczeń wystarczy wymienić jeden element – wkładkę. W tym artykule przedstawiamy sposoby na wymianę wkładki z zębatką.
Większe bezpieczeństwo
Standardowe wkładki do drzwi zewnętrznych kosztują około kilkudziesięciu złotych, a podstawą ich mechanizmu jest pojedyncza, wewnętrzna zapadka. O ich wymianie już pisaliśmy – nie należy to do szczególnie problematycznych zadań.
Nieco bardziej zaawansowane modele wykorzystują zębatkę zastępująca zapadkę, co oczywiście podwyższa standard bezpieczeństwa. Dla przykładu, tego typu produkt uznanej firmy GERDA posiada atest klasy 6, a dorabianie kluczy wymaga posiadania specjalnej karty. Za wyższą jakością idzie cena; egzemplarze z zębatką kosztują zazwyczaj od około kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych.
Powstaje pytanie: czy wymiana i montaż zabezpieczeń do zamka z zębatką nastręcza wielu problemów? Gdzie leży różnica? Wiele zależy od posiadanych drzwi. Najczęściej, aby optymalnie wysunąć model z zębatką, należy wykręcić szyldy i klamkę.
Demontaż i montaż
Zawsze kieruj się przede wszystkim instrukcją dołączoną przez producenta. Sam montaż przebiega następująco:
- Uchyl drzwi.
- Włóż klucz do zamka.
- Odkręć śrubę wewnątrz skrzydła drzwiowego, znajduje się ona na wysokości zamka. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy.
- Przekręcaj klucz w taki sposób, aby uwolnić zapadkę.
- Popchnij wkładkę w jedną stronę, wysuwając ją. Nic na siłę! Nie używaj młotka. Jeśli mechanizm nie chce się wysunąć, skontaktuj się ze ślusarzem.
- Po wyjęciu elementu wystarczy zmierzyć odległości od środka do wylotu z obu stron. Wynik, np. 25 mm i 35 mm przekłada się na oznaczenie produktu (np. 25/35G). G oznacza gałkę wewnętrzną.
- Zabezpieczenia możesz kupić przez Internet, w dyskoncie budowlanym albo specjalistycznym sklepie.
- Przy montażu postępuj odwrotnie niż w przypadku demontażu. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się instrukcją producenta!
- Jeśli wkładka pasuje, można przekręcać, a śruba została prawidłowo wkręcona – możesz się cieszyć, że wszystko gotowe.
Pomoc specjalistów
Wymiana wkładki z zębatką może okazać się zbyt skomplikowana lub, zwyczajnie, nie masz czasu na naprawianie usterek w domu czy biurze. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się bezzwłoczne wezwanie fachowców, na przykład pogotowia ślusarskiego. Niezależnie od pory dnia, bez zbędnych pytań, wykwalifikowani pracownicy są w stanie zdemontować stary zamek (w przypadku poważniejszych uszkodzeń np. przewiercając mechanizm bez uszkodzenia samych drzwi), kupując i instalując nowy.
Z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i bogatego doświadczenia – dla Twojego bezpieczeństwa! Nie zwlekaj i zadzwoń już teraz.