Skrzypiące, nieszczelne drzwi, luźna klamka czy zacinający się zamek wpisują się w charakter wielu polskich domów. Całkiem niepotrzebnie! Istnieje wiele sposób na konserwację drzwi oraz poszczególnych jego mechanizmów, takich jak zamek, klamka czy wkładka. Dowiedz się, jak wydłużyć okres ich prawidłowej eksploatacji.
Czego pragniemy uniknąć
- luźna, opadająca klamka,
- zacinający się mechanizm,
- skrzypiące zawiasy,
- zerdzewiały mechanizm,
- niespasowane drzwi.
Receptą na wszystkie wymienione wyżej problemy wcale nie musi być wymiana. Wystarczy kilka kroków, aby skutecznie zabezpieczyć poszczególne elementy przed przedwczesnym zniszczeniem. Sam fakt zużywania się mechanizmów nie powinien nas dziwić – rozwój rdzy, liczne zanieczyszczenia, nieprawidłowe używanie, niekorzystne temperatury czy kurz stanowią wystarczającą liczbę czynników, które mogą zniszczyć nawet najlepsze produkty na rynku.
Czyszczenie zamka
Aby zabezpieczenie działało prawidłowo i przestał się zacinać, należy go po prostu oczyścić. Najczęściej to wystarczy, aby rozwiązać problem. Szerokim łukiem omijaj pomysły niektórych internautów, którzy sugerują czyszczenie za pomocą smarów czy olejów. Przecież tłusta substancja jedynie połączy kurz oraz mikrozabrudzenia! Poza tym klucz włożony do wysmarowanego zabezpieczenia zabrudzi się i pofarbuje dłonie, kieszenie czy torby.
Właśnie dlatego na rynku istnieją preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji zamków, wyprodukowane na przykład przez lidera branży zabezpieczeń: firmę Gerda. Spray w puszce zawiera środek, który oczyszcza, udrażnia i zabezpiecza przed korozją, zacinaniem i zabrudzeniami. Usuwa nawet drobinki wody, wiążąc jej cząsteczki. Taki preparat zawsze warto mieć w domu, sprawdza się bowiem do różnych modeli, ale także do zabezpieczeń w rodzaju kłódki. Specjalny środek nie kosztuje zbyt wiele i jest bezpieczny dla materiałów, z którego są wykonane drzwi (metal, drewno) oraz cały mechanizm.
Inne problemy z drzwiami
Aby pozbyć się innych problemów, również wystarczy podjąć podstawowe kroki. Warto sprawdzić, czy zawiasy są odpowiednio skręcone. Ich skrzypienie zlikwidujesz wytarciem odrobiny oleju lub specjalistycznego środka. Luźną klamkę można z kolei naprawić, rozkręcając produkt i wymieniając prawdopodobnie zużytą lub skorodowaną sprężynę. Kupisz ją w sklepie specjalistycznym lub internetowym zaledwie za kilka złotych.
Profesjonalna naprawa i konserwacja
Być może nie masz czasu, aby samodzielnie dokonać naprawy i konserwacji drzwi. Są również problemy, których nie rozwiąże się „domowymi patentami”. W obu przypadkach idealnym rozwiązaniem wydaje się wezwanie wykwalifikowanego Pogotowia Ślusarskiego. Doświadczony ślusarz wyposażony w profesjonalne narzędzia w błyskawicznie zidentyfikuje problem, dobierze odpowiednie środki i przystąpi do naprawy połączonej z zabezpieczeniem mechanizmów drzwi lub zamka na przyszłość.
Pogotowie Zamkowe wykorzystuje produkty czołowych polskich i zagranicznych firm specjalizujących się w zabezpieczeniach i konserwacji, dlatego zawsze może od ręki dokonać niezbędnej wymiany, naprawy lub montażu. Zapraszamy do współpracy!