Zastanawiasz się, jak naprawić zamek w drzwiach? Zanim usłyszysz od kogoś, że nie warto, że się nie opłaca i tym podobne opinie – spróbuj samodzielnie rozwiązać problem. Czasami naprawa zamka w drzwiach okazuje się łatwiejsza, niż myślisz.
Zepsuty zamek
Mówiąc o zepsutym zabezpieczeniu, zapewne myślisz o awarii jego poszczególnych elementów. Co innego sygnalizuje trudność z włożeniem i wyjęciem klucza, o czym innym świadczy opuszczona klamka. Jeśli mechanizm został mechanicznie uszkodzony, na przykład z powodu włamania, zapewne trudno będzie go naprawić i jedyną możliwością pozostanie wymiana. Swoją drogą, to rozsądny krok z uwagi na bezpieczeństwo domowników i mienia. Wracając do różnych awarii – te drobniejsze zazwyczaj nie wymagają kosztownych zakupów lub profesjonalnego serwisu. Poznaj proste sposoby naprawy.
Czyszczenie
Jeśli odczuwasz trudności z włożeniem lub wyjęciem klucza, istnieje szansa, że receptą okaże się czyszczenie. Pod żadnym pozorem nie myl tej czynności z naoliwianiem czy myciem. Tłusta substancja, na przykład smar czy olej, łączy się bowiem z brudem i osadza na kluczu.
Na rynku znajdziesz specjalistyczne preparaty chemiczne, na przykład firmy GERDA lub Brunox. Sprzedawane w formie niewielkiego sprayu w puszce, nie zajmują dużo miejsca i łatwo się aplikują. Specjalna substancja chemiczna, wstrzyknięta do wkładki, jednocześnie usuwa wodę oraz brud, odpowiednio smaruje powierzchnię, a także konserwuje ją na przyszłość. Jeśli aplikacja profesjonalnego płynu usprawni korzystanie z zamka, klucze przez długi czas nie będą się zatrzymywały wewnątrz.
Dokręcenie
Zacinanie się mechanizmu i jego nieprawidłowe działanie może wynikać z bardzo prozaicznego faktu – słabego dokręcenia. Zbyt luźno osadzona wkładka, na przykład ze względu na wybór złej śruby, może powodować kłopoty z domykaniem drzwi, a w konsekwencji obniża poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Przygotuj śrubokręt krzyżakowy. Po uchyleniu drzwi sprawdź wewnątrz skrzydła, czy śruba na odpowiedniej wysokości jest wkręcona prawidłowo i wystarczająco silnie. Dla pewności możesz ją wykręcić i jeśli pasuje – wkręcić ponownie, ewentualnie zamienić na lepszą, na przykład dłuższą.
Wymiana sprężyny
Odczuwasz rosnącą frustrację z powodu „luźnej” klamki, którą trzeba silnie przyciskać, by otworzyć drzwi? To niechybny sygnał na problem ze śrubą, znajdującą się wewnątrz zamka. Możesz ją wymienić (nie jest to wysoki koszt – zaledwie kilku złotych), co wymaga odkręcenia szyldów i klamek.
Niektórzy sugerują, że lepiej od razu wymienić klamkę, szczególnie w przypadku nietypowych, starszych rozwiązań. Wybór należy do Ciebie. Wymiana pojedynczego elementu wiąże się z jednej strony ze sporą oszczędnością, ale z drugiej – poszukiwaniami części i czasu poświęconego na samodzielną pracę.
Wymiana wkładki
Najskuteczniejszą metodą naprawy zabezpieczeń, jeśli czyszczenie i dokręcenie nie przyniosło efektu, jest instalacja samej wkładki, czyli tego elementu, do którego wkładasz klucz. Koszt wynosi od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych, a nawet kilkaset złotych.
Do wymiany potrzebujesz jedynie śrubokręta i linijki. Po wykręceniu wspomnianej wcześniej, pojedynczej śruby, poruszaj kluczem w celu odblokowania wewnętrznego bolca. Wypchnij wkładkę i zmierz odległości od jej środka. Wynik w milimetrach – na przykład 25 / 35 – odpowiada rynkowym oznaczeniom produktów.
Kup nową wkładkę jednego z renomowanych producentów i wkręć ją do swojego zamka zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Jeśli działa prawidłowo, wymiana na nową była najlepszym możliwym wyborem.
Fachowa pomoc ślusarska
Oczywiście istnieje możliwość, że nie masz czasu, narzędzi lub ochoty majsterkować przy zepsutym zamku. Jak zadbać o jego jak najszybszą naprawę? Wezwać profesjonalnego ślusarza! Takie firmy, jak Pogotowie Zamkowe, są w stanie całodobowo wymienić lub naprawić zamek w dowolnych drzwiach. Co więcej, ślusarz najlepiej dobierze rodzaj wkładki lub inne elementy pod kątem Twoich drzwi.