Jak dbać o zamek w drzwiach? Dobrze, jeżeli zadajemy sobie to pytanie zaraz po budowie lub przeprowadzce, a nie w sytuacji, gdy mechanizm nadaje się już tylko do wymiany… Zachęcamy do lektury praktycznego poradnika, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz, nie tylko pieniędzy, ale i nerwów. Przejdźmy krok po kroku po najważniejszych zagadnieniach w tej tematyce.
1. Odpowiedni wybór to podstawa
Zanim będziesz mieć o co zadbać, trzeba to zdobyć, prawda? Dlatego polecamy wybór jak najlepszego zabezpieczenia. Często idzie to w parze z wyższą ceną, ale zdecydowanie warto inwestować w bądź co bądź bezcenne bezpieczeństwo. Wybór na rynku jest ogromny, a konkurencja technologiczna wysoka. Interesują Cię zamki nawierzchniowe, zamki wpuszczane, a może zamki centralne rozporowe? Decyzja nie jest łatwa.
Oprócz fachowych, sprawdzonych, polskich marek godne polecenia są rozwiązania z takich państw jak Izrael, Stany Zjednoczone czy Niemcy. Poszczególne firmy współpracują ze służbami i naukowcami, tak aby z roku na rok stawiać coraz skuteczniejsze bariery włamywaczom. Inna rzecz, że przestępcy również uczą się omijać zabezpieczenia. Dlatego zabezpieczenia należy zmieniać często, sięgając po jak najnowocześniejsze technologie, potwierdzone badaniami.
Przy zakupie powinno się przywiązywać dużą wagę do certyfikatów, które potwierdzają faktyczny poziom produktu. Antywłamaniowe produkty to nie te, które po prostu się w ten sposób reklamuje, ale modele przebadane, posiadające certyfikaty takich instytucji, jak IMP, NATO czy ITB. Swój zakup skonsultuj z fachowcem. Zabezpieczenia kupisz przez Internet, w sklepach specjalistycznych, dyskontach budowlanych oraz bezpośrednio od ślusarza. Zwróć uwagę na rozmiary, aby na pewno pasowały do drzwi. Produkty do drzwi wejściowych dzieli się na wpuszczane i nawierzchniowe. Najlepszy efekt daje połączenie tych dwóch rozwiązań.
Znaczenie ma również dobór wkładki. Czasami nie trzeba wymieniać całego mechanizmu, wystarczy ten jeden element. Tu również produkty są oznaczane jako antywłamaniowe, jeśli przechodzą testy jakości. Często producentami wkładek są te same firmy co innych zabezpieczeń, jednak nie ma konieczności łączenia modeli z tej samej firmy, bo rozmiary są uniwersalne. Co ciekawe, o ile samodzielny montaż zamka w drzwiach (i ich przygotowanie) bywa skomplikowaną czynnością, o tyle wymiana wkładki należy do bardzo prostych zadań, które w wielu przypadkach nie wymagają wzywania fachowców.
2. Montaż zgodny z wytycznymi
Jak dbać o zabezpieczenia w drzwiach od pierwszego dnia wejścia w jego posiadanie? Przede wszystkim potrzeba prawidłowego montażu, zgodnego z wytycznymi producenta. Aby spełnił wszystkie swoje zadania i nie szwankował, musi być optymalnie dopasowany do drzwi, spasowany, a nie wciśnięty na siłę lub zbyt luźny. Podobnie jak w przypadku okien lub mebli, błędy popełniane w trakcie montażu odbijają się na funkcjonalności przez cały okres eksploatacji. Jeżeli chcesz uchronić mechanizm przed zbyt szybkim zepsuciem, koniecznie przyłóż się do jego instalacji – metodycznej, spokojnej i precyzyjnej.
Jeśli nie potrafisz samodzielnie wykonać montażu lub nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalisty. Ślusarz Warszawa – na przykład pracownik Pogotowia Ślusarskiego – może przyjechać do Ciebie w sprzyjającym terminie i wykonać montaż przy użyciu fachowej wiedzy i profesjonalnych narzędzi. Lepiej zawczasu mieć pewność, że poziom bezpieczeństwa wzrasta, a nie się obniża.
3. Konserwacja i czyszczenie
Zamek posłuży o wiele dłużej, jeżeli będzie odpowiednio zakonserwowany i regularnie czyszczony. Wbrew obiegowej opinii lepiej nie planować samodzielnego smarowania czy mycia. Jeśli robić coś samodzielnie, to sięgając po profesjonalny preparat do zamków, wkładek i kłódek. Producentem takiego środka jest między innymi firma GERDA. Przydatny spray nie jest drogi, a jego niewielki rozmiar pozwala na łatwe, niekłopotliwe przechowywanie w samochodzie, skrzynce narzędziowej czy szufladzie.
Profesjonalny preparat działa w ten sposób, że jednocześnie usuwa wodę i brud, chroniąc delikatny mechanizm przed rdzewieniem. Pamiętaj, że np. smar połączyłby cząsteczki kurzu i brudu, a przy okazji pozostawił ślady na kluczach. Konserwację i ich czyszczenie można również zlecić fachowcowi, żeby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo i zgodnie z wytycznymi producenta. Zamek ma prawo się brudzić i niszczyć, jak każda rzecz, więc w gestii właściciela jest dbać o przedłużenie żywotności, ile się da.
4. Szybka reakcja na awarie
Jeżeli zauważasz pierwsze symptomy psucia się mechanizmów, którymi dysponujesz, nie zwlekaj! Zamek się zacina, klucz wchodzi nadzwyczaj opornie? To sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Pora więc na podjęcie stosownych kroków. Czasami wystarczy czyszczenie za pomocą preparatu, o którym wspominamy w powyższym punkcie. Jeżeli nie – potrzebna jest pomoc specjalisty. Na szczęście koszt wymiany wkładki nie jest wysoki. Nieco więcej wydasz na przykład po włamaniu lub fizycznym zniszczeniu drzwi z innego powodu.
Polecamy korzystać z zamka ostrożnie i delikatnie. Trzaskanie i szarpanie drzwiami, pospieszne wkładanie i wyjmowanie klucza, brak czyszczenia – żadne z tych zachowań nie sprzyja długowieczności nawet najlepszych produktów na rynku.
5. Regularny, fachowy serwis
Od pierwszego do ostatniego dnia użytkowania zamka możesz powierzyć jego konserwację i serwis w profesjonalne ręce – ślusarza, który zna się na branży zabezpieczeń i potrafi:
- doradzać w kwestii zakupu;
- prawidłowo montować zamek i wkładkę;
- czyścić i konserwować w trakcie eksploatacji;
- naprawiać usterki;
- przeciwdziałać zbyt szybkiemu zniszczeniu.
Te usługi zapewnia na terenie Warszawy i okolic Pogotowie Zamkowe – firma znana z fachowego podejścia i sporej mobilności, która pozwala szybko docierać na serwis, co więcej: w trybie 24/7.