Zanim kupisz zamek – jak dobrać, wybrać, na co zwrócić uwagę
Wybór zamka do drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych to sprawa banalna wyłącznie z pozoru. Mnogość rodzajów dostępnych na rynku może Cię wprowadzić w zakłopotanie, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami odnośnie do tego typu produktów. Zobacz, na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby uniknąć przykrych niespodzianek i trudności już w trakcie montażu.
Zamki wpuszczane i nawierzchniowe – podstawowy podział
Najprostszy i podstawowy podział zamków do drzwi to rozróżnienie na zamki wpuszczane i nawierzchniowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem, które montowane jest w drzwiach, dzięki czemu można je otworzyć od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jest to najbardziej popularny zamek, montowany w domach, mieszkaniach, biurach czy innych tego typu budynkach. Jak działa mechanizm zamka wpuszczanego? W momencie przekręcenia klucza lub naciśnięcia klamki opuszcza się zapadka bądź wkładka, blokująca drzwi i uniemożliwiająca ich otwarcie. Drugą opcją są zamki nawierzchniowe, które montuje się tylko po jednej stronie drzwi. Najczęściej spotkasz je w drzwiach wejściowych lub cienkich, wysłużonych drzwiach, w których zamontowanie zamka wpuszczanego nie jest już możliwe. Posiadają one mechanizm bębenkowy, który jest gwarancją bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo ma znaczenie
Oprócz podstawowego podziału istnieją oczywiście jeszcze inne, bardziej rozbudowane i droższe rozwiązania. Zanim zdecydujesz się jednak na zakup, rozważ także bardzo istotną kwestię, którą jest Twoje bezpieczeństwo. Dobierz zamek do rodzaju drzwi. Pamiętaj, że poziom zabezpieczenia, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, zależy od liczby zapadek we wkładce cylindrycznej. Im będzie ich więcej, tym trudniej jest otworzyć zamek wytrychem. Od rodzaju wkładki cylindrycznej zależy także możliwość otwarcia zamka poprzez przewiercenie czy wyłamanie.
Jeśli chcesz istotnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo, weź pod uwagę wyłącznie zamki, które posiadają certyfikat. Oznacza to, że dany zamek został dokładnie przetestowany, a jego skuteczność potwierdzono badaniami i sklasyfikowano dobranym, 12-sto cyfrowym kodem klasyfikacyjnym. Do zamków najbardziej odpornych na włamanie i wiercenie należą klasy 7 oraz klasy C.
Montując zamek z atestem Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej Policji lub Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, tworzymy poważną przeszkodę dla potencjalnego złodzieja. Zamek z atestem tego typu można bowiem pokonać wyłącznie poprzez całkowite zniszczenie, co znacznie utrudnia wszelkie włamania. Zamek z atestem jest także chroniony przed nawierceniem czułych miejsc, w których można go zwyczajnie rozwalić przy pomocy wiertarki. Zabezpieczenie to polega na wmontowaniu specjalnych kulek, szyldów lub prętów, po których wiertło się ześlizguje. Zakup zamka z atestem jest znacznie droższą inwestycją, ponieważ kosztuje kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale niezbędną dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa domu czy mieszkania.
Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym bezpieczeństwa jest liczba rygli. Jeśli zdecydujemy się na zamek wieloryglowy, zdecydowanie podniesiemy poziom bezpieczeństwa. Jak działają rygle w zamku? Występują najczęściej w drzwiach antywłamaniowych. Po przekręceniu klucza w zamku centralnym uruchamiają się jednocześnie rygle w zamku pomocniczym, które utrudniają dostanie się do domu czy mieszkania. Zamki wieloryglowe polecane są w przypadku wartościowych domów i w mieszkaniach, w których wyjątkowo zależy nam na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że rodzaj zamka, który wybierzesz, zależy od warunków, w jakich będzie służył – w przypadku zamków wewnętrznych, np. do drzwi łazienkowych, prosty, wpuszczany zamek bez atestu, który kupisz do 100 zł, w zupełności wystarczy. Inaczej będzie w przypadku drzwi zewnętrznych, gdzie bezpieczeństwo, czyli właściwy atest, liczba rygli i dodatkowe zabezpieczenia, takie jak łańcuch i blacha zabezpieczająca, są bardzo istotne. Znaczenie ma również to, w jaki sposób zamek otwiera się od wewnątrz – im prostszy mechanizm w postaci gałki czy zasuwy, tym szybszy sposób opuszczenia mieszkania w przypadku zagrożenia pożarem czy innym niebezpieczeństwem.
Nie zapomnij o istotnych szczegółach
Przed udaniem się do sklepu z materiałami wykończeniowymi koniecznie zwróć uwagę na parę kwestii. Jeśli na co dzień nie zajmujesz się tego typu sprawami, przydatna będzie pomoc doświadczonego fachowca, także podczas późniejszego montażu. Zanim wybierzesz produkt w sklepie, sprawdź kierunek otwierania drzwi oraz ich grubość i wysokość. Umożliwi to ocenę konkretnego zamka pod kątem dopasowania do zamieszczonych już w drzwiach otworach. Istotny jest oczywiście wymiar i kształt zamka.
Dobór zamka jest uzależniony od warunków atmosferycznych, w których będzie on używany. Warto zwrócić uwagę na temperaturę, na jaką odporny jest dany model i jego wytrzymałość, zwłaszcza w przypadku zakupu zamka do drzwi zewnętrznych. Wygodę użytkowania można zrzucić na drugi plan, choć szybkość otwierania drzwi do domu czy zamykanie poszczególnych pokoi ma spore znaczenie dla każdego domownika. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonane są drzwi. Jeśli posiadamy drzwi drewniane lub aluminiowe, dobrze sprawdzą się zamki wpuszczane. W przypadku drzwi stalowych, antywłamaniowych czy przeciwpożarowych konieczne będą już bardziej rozbudowane rozwiązania w postaci zamków jedno lub wielopunktowych.
Elementem, nad którym trzeba się zastanowić, jest wkładka. Wybierając model z wymienną wkładką bębenkową, w przypadku awarii czy zgubienia kluczy zyskujesz możliwość wymiany wyłącznie wkładki, a nie całego zamka. Pośród wkładek bębenkowych rozróżniamy dwa rodzaje: profilowe i cylindryczne. Pierwsza z nich sprawdzi się w większości dostępnych na rynku zamków wpuszczanych. Wkładka cylindryczna przeznaczona jest zaś do zamków nawierzchniowych z zasuwą. Obydwa rodzaje wkładek dają profit w postaci niewielkiego, łatwego w przechowywaniu i użyciu klucza. Rozważając jakość wkładek, istotny jest atest nadany przez uprawioną instytucję.
Klucz do sukcesu
Niepozorny element, który ma znaczenie w każdym zamku, to klucz. Powinien on być tak skonstruowany, aby otwarcie drzwi polegało na jego gładkim przekręceniu, nawet w ciemności czy trudnych warunkach atmosferycznych. Musi być dobrze dopasowany do dziurki, żeby otwieranie drzwi nie przyprawiało nas o dodatkowe nerwy. Do wyboru mamy kilka rodzajów kluczy, np. w przypadku wkładek cylindrycznych są to klucze płaskie ząbkowane, frezowane czy klucze okrągłe. Ważny jest też sposób, w jaki można dorobić klucz do wybranego zamka. W przypadku droższych, profesjonalnych rozwiązań spotkamy się z możliwością dorobienia klucza wyłącznie w miejscach wskazanych przez producenta, po okazaniu kodowanej karty zakupu. Taka opcja uniemożliwi dorobienie klucza do naszego domu w przypadkowym warsztacie, co jest ważne w razie jego zgubienia czy kradzieży.
Mr WordPress
Hi, this is a comment.
To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.