Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i okazuje się, że jest ono kompletnie splądrowane. Najcenniejsze rzeczy zostały ukradzione, a duża część życiowego dorobku bezpowrotnie stracona. Szok? Niedowierzanie? Na pewno, aczkolwiek bez wątpienia nie warto tego sprawdzać na własnej skórze. Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji, poznaj metody, które pozwolą Ci uchronić się przed włamaniem.
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że złodziej podejmuje decyzję o włamaniu dopiero, kiedy jest pewien, że nic mu nie grozi. Mając swobodę działania i nie musząc się denerwować, może spokojnie wynieść cenne przedmioty z domu, mieszkania czy biura. Podstawowym krokiem, który pozwala na zachowanie bezpieczeństwa, jest zatem utrudnienie włamania. Stosuj się do poniższych wskazówek, a będzie to możliwe.
Bezpieczny wyjazd
Planujesz kilkudniowy lub jeszcze dłuższy wypad? Nie pozostawiaj mieszkania samemu sobie! Poproś sąsiadów, aby w razie jakichkolwiek alarmujących sygnałów sprawdzili ich źródło i ewentualnie powiadomili policję w przypadku próby włamania. Jeśli to niemożliwe, zwróć się do najbliższych, żeby od czasu do czasu zajrzeli do mieszkania. Postaraj się, aby nie sprawiało ono wrażenia niezamieszkałego – niech raz na kilka dni ktoś opróżni skrzynkę pocztową, otwiera garaż czy włącza światła w pokojach.
Nie bądź naiwny
Nie kuś złodzieja, pozostawiając klucz w uzgodnionej z najbliższymi skrytce. Chowanie go pod wycieraczką czy w doniczce jest dość powszechne, dlatego każdy włamywacz najpierw sprawdza te lokalizacje, zanim przejdzie do kolejnego etapu swoich działań.
Nie zwracaj na siebie uwagi
Dlaczego włamywacz decyduje się na próbę przedostania się do mieszkania? To oczywiste – żeby ukraść cenne przedmioty, które się w nim znajdują i osiągnąć w ten sposób korzyści materialne. Pamiętaj o tym i nie wystawiaj na widok wartościowych rzeczy – jeżeli ktoś je zobaczy, być może najdzie go ochota, aby nielegalnie wejść w ich posiadanie. Pieniądze, biżuterię i inne kosztowności ukrywaj w niedostępnym dla wzroku miejscu i nie obnoś się ze swoim bogactwem, które może prowokować złodzieja.
Zwracaj uwagę na podejrzanych ludzi
Podejrzewasz, że ktoś może Cię obserwować? Tajemniczy ludzie kręcą się w ostatnim czasie obok Ciebie? Być może to znak, żeby zainwestować w jeszcze skuteczniejsze zabezpieczenia, jak np. alarm czy monitoring. Nie lekceważ również tzw. domokrążców, którzy podają się za specjalistów od telewizji kablowej albo elektryków i pod pozorem naprawy lub udzielenia ważnych informacji próbują przedostać się do Twojego mieszkania. Jeżeli się nie wylegitymują i nie masz pewności, że są to autentyczni pracownicy zaufanej instytucji, nie pozwalaj im wejść do środka.
Zamykaj mieszkanie
To dość oczywista porada, ale mimo wszystko często o niej zapominamy. Chodzi oczywiście o zamykanie drzwi na klucz od wewnątrz – zarówno, gdy jesteśmy w mieszkaniu, jak i od zewnątrz, kiedy z niego wychodzimy i pozostawiamy puste. Nie tłumacz sobie, że za parę minut wrócisz – te parę minut to bowiem wystarczający czas dla złodzieja na zabranie Twoich pieniędzy i cennych przedmiotów. Pamiętaj również o zamykaniu okien – szczególnie, jeżeli mieszkasz na parterze lub na pierwszym piętrze.