Elektrozaczepy i samozamykacze – praktyczne i wygodne mechanizmy

Drzwi muszą spełniać wiele kryteriów, wśród których należy wymienić również komfort użytkowania. Choć elektrozaczepy i samozamykacze nie są na rynku nowością, warto opowiedzieć o nich szerzej. Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zakupy?

Elektrozaczepy bez tajemnic

Kontrola dostępu w budynkach mieszkalnych czy obiektach firmowych jest możliwa dzięki wielu elementom tworzącym system. To naturalne, że instalujemy domofony oraz czytniki na karty magnetyczne, by przyspieszyć otwieranie pomieszczeń, bez konieczności używania kluczy. Aby te rozwiązania spełniały swoją rolę, muszą skutecznie blokować nieuprawniony dostęp. Drzwi są blokowane elektrozaczepami (a także ryglami elektromagnetycznymi oraz zworami elektromagnetycznymi).

Na co zwracać szczególną uwagę:

  • jakość wykorzystanych materiałów;
  • odpowiedni wybór rozmiaru;
  • zabezpieczenia przed zniszczeniem.

Pamiętaj, że elektozaczepy lepiej sprawdzają się w drzwiach, które otwierane są na zewnątrz. Dzięki temu, napór przenosi się na futrynę, co wydłuża żywotność mechanizmu w dłuższej perspektywie. Wśród elektrozaczepów wyróżnia się „normalnie zamknięte” i „normalnie otwarte – rerersyjne), w zależności od tego, czy napięcie jest podawane do otwierania lub zamykania. Standardowy wariant, z doprowadzaniem napięcia w celu otwarcia, jest wykorzystywany przede wszystkim w systemach domofonowych, a rewersyjne w wyjściach awaryjnych.

Wśród dostępnych modeli można wyróżnić:

  • elektrozaczepy zwykłe;
  • elektrozaczepy z wyłącznikiem;
  • elektrozaczepy z pamięcią;
  • elektrozaczepy z pamięcią i wyłącznikiem.

Wszystko zależy od tego, w jakim celu, a raczej miejscu ma zostać zamontowany. Inne potrzeby mają administratorzy osiedli mieszkaniowych, inne właściciele przydomowych biur. Inna jest perspektywa zarządców obiektów publicznych, inna właścicieli domów z ogrodem. Dlatego ważne jest, aby każdego klienta zainteresowanego elektrozaczepami traktować indywidualnie, z uwzględnieniem jego wyjątkowych potrzeb.

Wygoda na co dzień – samozamykacze

Powiedzmy sobie otwarcie – wiele rozwiązań dla domu ma po prostu ułatwić nam życie i oszczędzić czas. Po to zakładamy samoopadające klapy w toalecie i w tym celu instalujemy samozamykacze na drzwiach. Na rynku można zamówić zarówno warianty mechaniczne, jak i elektromechaniczne (wyposażone w siłownik). Znów – kluczowe są nasze indywidualne potrzeby.

Największa zaleta samozamykacza? Drzwi nie zatrzaskują się, ponieważ mechanizm jest wyposażony w specjalny amortyzator. Taką technologię można zastosować zarówno w drzwiach, jak i bramach. Początkowo drzwi zamykają się w stosunkowo szybkim tempie, stopniowo hamując. Domknięcie następuje po bardzo dużym zwolnieniu. Samozamykacze instaluje się nawierzchniowo, w ościeżnicy, w podłożu, a także skrzydle drzwi. Powszechnie montuje się je na strzeżonych osiedlach, w klatkach schodowych, a także na prywatnych posesjach.

Każdy zamawiający instalację samozamykaczy powinien pamiętać o postawieniu na wysokojakościowe, wytrzymałe mechanizmy, które są przygotowane na setki tysięcy cykli zamykania. Materiały, które są wykorzystywane do produkcji samozamykaczy, to między innymi stal, mosiądz, żeliwo czy aluminium. Dla niektórych znaczenie ma także kształt – bardziej zaokrąglony lub kanciasty.

Wsparcie profesjonalistów

Planując wyposażenie budynku w elektrozaczepy i samozamykacze najlepiej skonsultować się z firmą, która wdraża te rozwiązania na co dzień, mając spore doświadczenie w dobieraniu najlepszych produktów. Kluczowym aspektem jest także jak najwyższa jakość montażu. Od tego, czy instalacja przebiegnie w prawidłowy sposób, zależy trwałość, a także wygoda użytkowania. Dlatego nie mając doświadczenia, skonsultuj się z Pogotowiem Zamkowym, które w dowolnym momencie może przyjechać na miejsce i zrealizować zlecenie w korzystnej cenie. Postaw na zwiększone bezpieczeństwo i wyższy komfort codziennego życia. Im lepiej wyposażone wejście na posesję lub bezpośrednio do budynku, tym bardziej docenia się nowoczesne, technologiczne udogodnienia. Spokojnie – elektromagnetyczne dodatki nie oznaczają znacznie wyższego zużycia prądu. Masz więcej pytań? Zadzwoń lub napisz do Serwis-Zamkow.com z siedzibą w Warszawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *