Zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Co konkretnie? Zatrzaśnięcie kluczyków w środku – w stacyjce, w bagażniku, na fotelu. Im nowocześniejszy model pojazdu, tym sforsowanie zabezpieczeń wydaje się trudniejsze. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Czy w grę wchodzi jedynie „opcja siłowa”? Poznaj poradnik, który raz na zawsze rozwieje Twoje wątpliwości i obawy.
Kwestia chwili
Takiego zdarzenia nigdy nie planujemy, a gdy się wydarza, to zwykle w najmniej odpowiednim i spodziewanym momencie. Tak, na pewno spieszysz się do domu, do przedszkola, do szpitala, do pracy. Nie masz czasu na zbędne postoje, a pewnie jesteś jeszcze daleko od miejsca zamieszkania, przez co cała historia staje się nie do wytrzymania. W obliczu zatrzaśniętych w aucie kluczyków nawet najspokojniejsi kierowcy dostają białej gorączki. Wystarczy ułamek sekundy i przez nieuwagę ściągamy na siebie kłopoty.
Rozwiązania w starszych samochodach
Jeśli auto posiada centralny zamek, o zatrzaśnięcie kluczyków naprawdę nietrudno. Pół biedy, jeśli w aucie są uchylone szyby. Wtedy wystarczy odrobina gimnastyki i siły, by bez większego problemu dostać się do środka, nie niszcząc nic na swojej drodze. W samochodach, które są zamykane od środka charakterystycznymi bolcami, również jest nadzieja na szybkie rozwiązanie. Jeśli istnieje szansa rozszczelnienia drzwi lub dostania się przez niewielką szparę drutem, to można pomanipulować przy mechanizmie otwierania. Być może jest szansa na samodzielnie, bezinwazyjne otwarcie centralnego zamka i wejście do środka. Jednak im nowszy samochód, tym większa pewność, że elektronika stawia skuteczny opór. Wejście bez kluczy wydaje się praktycznie niemożliwe.
Tego akurat nie rób…
Dla większości kierowców, szczególnie tych zdenerwowanych i zdesperowanych, rozwiązanie nasuwa się same. Palce zwarte w pięść, obwinięte bluzą i szybki cios w szybę, który dosłownie wybija drogę do wnętrza pojazdu. Brzmi zgoła filmowo, ale proza życia zazwyczaj okazuje się brutalna. Po pierwsze, można się solidnie poranić i pokaleczyć. Chyba nie chcesz pociąć się tylko przez zatrzaśnięcie kluczyków, prawda? Szkoda ryzykować zdrowiem, zwłaszcza, że istnieje rozwiązanie, o którym zaraz powiemy. Po drugie, wybitą szybę trzeba będzie zastąpić. Nawet używane lub nieoryginalne modele osiągają wysokie ceny. W przypadku wielu aut koszt wymiany oszklenia jest zdecydowanie drogi i niekorzystny. Poza tym, można przy okazji zniszczyć inne elementy samochodu, na przykład porysować lakier.
Pomoc fachowca – awaryjne otwieranie
Gdy zadajesz pytanie: jak odzyskać kluczyki zatrzaśnięte w aucie, mamy tylko jedną odpowiedź. Jak najszybciej zadzwoń po ślusarza, a konkretnie pogotowie zamkowe, które działa całodobowo, z dojazdem pod dowolny adres. Fachowiec posiada nie tylko niezbędne doświadczenie i opanowanie, ale przede wszystkim dysponuje specjalistycznymi narzędziami lock-pickingowymi, które służą do awaryjnego otwierania zatrzaśniętych zamków. Niezależnie od marki, modelu i rocznika samochodu, profesjonalista jest w stanie dostać się do środka i ułatwić Ci wyjście z kryzysowej sytuacji. A co ciekawe, w wielu przypadkach to rozwiązanie tańsze, niż wymiana szyby na nową…