Zastanawiasz się, czy nadszedł właściwy moment na montaż nowej wkładki? A jeśli tak, to czym kierować się podczas jej wyboru? Podpowiadamy jak zorganizować idealne zakupy z myślą o bezpieczeństwie.
Okoliczności
Zacznijmy od przesłanek, które powinny skłaniać do zamawiania wkładek do zamków. To wymienne elementy, te, do których wkłada się klucz, a następnie przekręca, by otworzyć drzwi. Wymiana wkładki nie oznacza wymiany drzwi. Możesz zdecydować się na nią praktycznie w każdej chwili. Oczywiście, cały czas mowa o zamkach wpuszczanych, czyli najpopularniejszych w przypadku drzwi zewnętrznych domów, mieszkań czy obiektów firmowych.
Kiedy szczególnie warto przeprowadzić wymianę wkładki na nową, lepszą? Podpowiadamy:
- po przeprowadzce;
- po kompleksowym remoncie budynku;
- po wymianie drzwi;
- po włamaniu;
- w szczególnych okolicznościach obniżonego poczucia bezpieczeństwa
- bez okazji (tak jak z hasłami do internetowych kont – zawsze warto zmienić je tak po prostu, dla większej pewności).
Żaden z producentów wkładek nie ma prawa wmawiać Ci, że jego mechanizm zapewnia 100% bezpieczeństwa. Włamywacze są coraz skuteczniejsi i nowocześniejsi, więc trzeba się przed nimi chronić jak najlepszymi zamkami. Ale żaden z nich nie stanowi bariery nie do przejścia. Tym bardziej należy przykładać szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego wyposażenia. Lepiej wydać trochę więcej, poświęcić wolny czas, ale czuć bezcenny komfort bezpieczeństwa. Przejdźmy do kryteriów wyboru odpowiedniej wkładki.
Rozmiar
Wkładki różnią się rozmiarami, wyrażanymi w spójnej formule, np. 30/30, 30/50, 25/35 itd. Liczby odpowiadają długości w milimetrach – mierzone od samego środka wyjętej wkładki. Jeśli widzisz na opakowaniu np. 30/35G, po stronie mierzącej 35 milimetrów znajduje się nie otwór na klucz, a gałka do przekręcania zamka od wewnątrz. Przed każdorazową wymianą wkładki warto wymontować stary model (potrzebujesz do tego jedynie klucza i śrubokrętu) i zmierzyć odległości od wspomnianego środka mechanizmu położonego płasko na stole czy posadzce. Wkładka w niewłaściwym rozmiarze nie pasuje do zamka.
Materiał
Kieruj się jakością, dlatego zwracaj uwagę na właściwości materiału, z jakiego wykonana jest wkładka. Jeżeli zadziwia Cie wysoka cena konkretnego modelu, niemal na pewno to kwestia zastosowanego stopu. Im solidniejsze wykonanie, tym trudniejsze zadanie stojące przed ewentualnym włamywaczem. Dobrze – niech widzi, że to zamek trudny do sforsowania, może się rozmyśli…
Kolor
Choć nie jest to kluczowy czynnik w procesie podejmowania decyzji o zakupie wkładki, na pewno musisz pamiętać, aby dobrać kolorystykę mechanizmu do całego zamka oraz stylu drzwi. Niektóre zamki są mosiężne, inne chromowane. Jeśli chcesz, aby drzwi wejściowe prezentowały się nienagannie i stylowo, pamiętaj o odpowiedniej barwie wykończenia kupowanej wkładki.
Klasa antywłamaniowa
Firmy mogą prześcigać się w działaniach marketingowych, a koniec końców i tak liczą się efekty. Bardziej niż opakowanie wkładki powinny Cię interesować takie parametry, jak klasa antywłamaniowa. Pożądanych informacji dostarcza certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, ponieważ klasę wkładki ocenia się pod wieloma względami zgodnie z normą PN-EN 1303:2007.
Renoma producenta
Wkładki są produkowane przez wiele specjalistycznych firm. Z wysokiej jakości słynną wybrani producenci z Izraela, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Jako Polacy nie mamy się jednak czego wstydzić – wiele wkładek powstających nad Wisłą wyróżnia się wysoką klasą antywłamaniową i wszelkimi cechami, które docenia się przez całe lata eksploatacji. Przed zakupem zamka czy wkładki warto poczytać więcej na temat technologii i historii danej marki.
Sposób montażu
Wybór wkładki to jedno, a jej prawidłowy montaż – drugie. Nawet najlepszy zamek na świecie nie będzie działał idealnie, jeżeli nie zadbamy o instalację zgodną z wytycznymi producenta. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na współpracę z nowoczesnym, wykwalifikowanym ślusarzem, który niezależnie od okoliczności wie, w jaki sposób podejść do montażu i zrobić to maksymalnie precyzyjnie.