7 cech dobrego ślusarza

W tym artykule zastanowimy się, co wyróżnia dobrego ślusarza. Ktoś powie – fachowość. Ale co właściwie kryje się pod tym pojęciem?

1. Doświadczenie

Jak w przypadku każdego fachowca, wysoko cenimy doświadczenie. Suma wszystkich podjętych działań pozwala spojrzeć szeroko na każdy problem. Dla laika sprawy związane z mechanizmami bezpieczeństwa, zamkami i podobnymi kwestiami są przysłowiową czarną magią. Tymczasem doświadczony ślusarz potrzebuje chwili, żeby zauważyć, na czym dokładnie polega awaria, a następnie co zrobić, żeby jak najszybciej się jej pozbyć.

Co ważne, wbrew pozorom doświadczenie niekoniecznie musi iść w parze z dojrzałym wiekiem. Gdyby tak było, jak mielibyśmy zaufać młodym, dynamicznym ślusarzom? Podkreślmy: oni również bywają bardzo doświadczeni jak na swój wiek. Wszystko to kwestia realizowanych zleceń. Jeżeli od najmłodszych lat interesuje Cię majsterkowanie i potrafisz uczyć się w szybkim tempie, możesz zostać fachowcem, którzy w każdej sytuacji potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie.

2. Dokładność

Ślusarz dysponuje wieloma profesjonalnymi narzędziami, których przeciętny człowiek nie byłby w stanie obsłużyć. Po pierwsze ze względu na brak odpowiedniego przygotowania, a po drugie z uwagi na ich specyficzny charakter. Ślusarze muszą być bowiem bardzo dokładni – w branży zabezpieczeń są odpowiednikami złotników czy chirurgów. Efekty ich pracy może nie są tak widoczne jak w podanych, analogicznych przykładach, ale precyzja ma kolosalne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa. Od profesjonalnego ślusarza wymaga się, żeby każde zlecenie realizował z troską o detale, nie robił niechlujnych błędów, nie niszczył mechanizmów lub zbyt lekkomyślnie używał swoich narzędzi. W tej sytuacji szukajmy dokładnych fachowców i doceniajmy to!

3. Ambicja

Na nic dokładność i doświadczenie, jeżeli brakuje ambicji i pasji. Dlaczego? Ponieważ zmiany na rynku są niezwykle dynamiczne i wymagają ciągłego rozwoju. Co z tego, że 10 lat temu nauczyłeś się otwierać samochody bez kluczyka, skoro dziś technologia jest o wiele bardziej zaawansowana? Każde zlecenie w rodzaju awaryjnego otwierania pojazdów czy wymiany antywłamaniowego zamka wymaga znajomości aktualiów branży. Nowe produkty to nowa wiedza. Są potrzebne szkolenia, rozmowy z innymi fachowcami. Ślusarzom, którym nie chce się nadążać za rynkiem, nie można przypisać 100-procentowego zaangażowania i profesjonalizmu. Najlepsi i godni polecenia są ci, którym ambicja i etos nakazują wciąż uaktualniać swoją wiedzę.

4. Dyskrecja

Ślusarz to specyficzny zawód. Nic dziwnego, że do niektórych zleceń potrzebne jest zdobycie policyjnej licencji. Jeżeli umiemy operować niedostępnymi szerzej narzędziami lock-pickingowymi, a otwarcie każdego samochodu i mieszkania to kwestia kilku minut… rodzą się naturalne skojarzenia. Tak, nierzadko płacimy ślusarzom za kontrolowane włamania. Nie są oni jednak włamywaczami, a profesjonalistami, którzy odsuwają na bok ciekawość czy wścibskość. Za wymianą zamka czy inną, podobną usługą, nierzadko kryje się ludzki dramat – włamanie, rozpad rodziny, kradzież, strach o bezpieczeństwo bliskich… Rolą fachowca jest więc pomóc z całych sił, nie zadając przy tym zbędnych pytań. To chyba oczywiste, gdy chcemy zapłacić komuś, żeby bez kodu lub klucza otworzył nasz sejf…

5. Mobilność

Kolejną pożądaną cechą profesjonalnego ślusarza jest mobilność. Awarie zamków i inne, podobne sytuacje najczęściej zaskakują nas w najmniej spodziewanych i sprzyjających okolicznościach, kiedy po prostu brakuje czasu, żeby udać się do stacjonarnego punktu. Dobrze więc, jeżeli ślusarz może dojechać do domu lub w inny, wskazany punkt, nawet w nocy lub o innej, nietypowej porze. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, liczy się czas. Doceniajmy więc ślusarzy, którzy bez doliczania horrendalnych kwot dojeżdżają do klienta, żeby pomóc w rozwiązaniu problemu w każdej chwili, od ręki.

6. Etyczne zachowanie

Doświadczenie, dokładność, dyskrecja… to wszystko ważne, ale nie zapominajmy o etyce. Chodzi o prozaiczne sytuacje, jak choćby wycena zlecenia. Trudno przychylnie spojrzeć na fachowca, który znacznie zawyża swoje stawki, niewspółmierne do jakości. Nie wykorzystujmy nawzajem swojej niewiedzy i desperacji! Klientom zależy na czasie, ale to nie znaczy, że można im wszystko wcisnąć. Dobry ślusarz nie sprzeda złego produktu, opisując go w samych superlatywach. Nie wykona zlecenia bez należytej staranności. To po prostu nie mieściłoby się w ramach jego osobistych, wartościowych przekonań.

7. Komunikatywność

Rzecz z pozoru mniej ważna, ale jakże ceniona przez klientów. Większość z nas zwyczajnie lubi fachowców, którzy są mili i przede wszystkim potrafią objaśnić awarię i podejmowane działania. Nie chodzi o to, żeby tłumaczyć klientowi wszystkie zawiłości, ale po ludzku wskazać, za co konkretnie płaci i dlaczego jest to tak ważne dla bezpieczeństwa. Bądźmy dla siebie nieco milsi, a wtedy świat naprawdę stanie się przyjemniejszym miejscem do życia. Brzmi banalnie? W takim razie pomyśl o tym, jak często oceniasz usługę głównie przez pryzmat tego, jak jesteś traktowany. Sympatią i otwartością można sobie zjednać ludzie. Jeżeli idzie to w parze z pozostałymi cechami profesjonalisty, możemy mówić o fachowcu kompletnym.

Idealny model… na telefon

To wszystko brzmi pięknie, ale czy zdarzają się tacy fachowcy? Oczywiście, nie tylko w branży ślusarskiej! Osobiście jako ślusarze z firmy Serwis-Zamkow.com możemy zadeklarować, że zwracamy uwagę na wszystkie wskazane wyżej punkty. Dbamy o jakość serwisu, dojeżdżamy do klientów z Warszawy i okolic przez całą dobę, proponujemy uczciwe stawki za dobrą pracę i wysokiej klasy produkty. Chcemy być odbierani jako profesjonalna firma, dlatego stawiamy na ciągły rozwój i promowanie pozytywnych, pożądanych zachowań. Z korzyścią dla Twojego bezpieczeństwa!

Podsumowując, dobry ślusarz jest:

  • doświadczony;
  • dokładny;
  • ambitny;
  • dyskretny;
  • mobilny;
  • etyczny;

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *