Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe

Wybór drzwi wejściowych to jeden z ostatnich etapów remontu lub budowy domu. Gdy tak wiele innych elementów, choćby wyposażenia, przykuwa naszą uwagę, warto tym bardziej pamiętać o przemyślanym dobraniu tego kluczowego produktu. Dlaczego? Na co zwracać uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się dzięki lekturze poniższego tekstu.

1. Bezpieczeństwo

Drzwi powinny stanowić naturalną zaporę dla włamywaczy. Nie mogą być równie cienkie jak np. wewnętrzne meble do garderoby. Zarówno w mieszkaniach, jak i blokach nie należy oszczędzać na zewnętrznych modelach. Warto postawić na producentów, których renoma nie pozostawia wątpliwości co do tego, że finalny produkt spełnia najwyższe standardy. Czym wyróżniają się drzwi antywłamaniowe? Choćby technologią wykonania i łączenia materiałów. Również sposób, w jaki się uchylają, ma szczególne znaczenie.

Żeby uniemożliwić wyważenie czy fizyczne zniszczenie nawet po lekkim uderzeniu, pewne mechanizmy modeli antywłamaniowych muszą być ukryte, a inne wzmocnione. Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, jednak nie tylko cena świadczy o ich jakości antywłamaniowej. Przed zakupem przede wszystkim zwracaj uwagę na certyfikaty. Niezależne badania potwierdzają, czy dane drzwi są faktycznie tak odporne na włamanie, jak to deklarują ich twórcy.

2. Termoizolacja

Czy wiesz, że drzwi są nierzadko równie istotne dla termoizolacji budynku, co okna? To naturalne, że ciepło umyka przez wyrwy w ścianie, które są wypełniane nie cegłami, a elementami z drewna, aluminium czy PCV. Przez nieszczelne elementy umyka nawet kilkadziesiąt procent nagromadzonej energii, a przecież niezależnie od sytuacji materialnej nie chcesz przepłacać za rachunki za ogrzewanie. A te, jak wiadomo, są wysokie, chyba że…

No właśnie – coraz więcej osób stawia na technologie energooszczędne i pasywne, czyli wznosi budynki o małym zapotrzebowaniu na dogrzewanie. Filarem tego typu architektury, obok przemyślanej wentylacji, jest właśnie dobór odpowiednich drzwi i okien. Te, które mają certyfikaty potwierdzające utrzymywanie energii w środku, cieszą się szczególnym powodzeniem. Dlatego zwracaj uwagę także na współczynnik przenikania ciepła!

3. Materiał

To nie tylko kwestia upodobań, ale i konkretnych oczekiwań. Zdecyduj, z jakiego materiału mają być drzwi w Twoim domu. Dla jednych niepodważalną klasyką jest drewno, ale tu od razu rodzi się pytanie, które gatunki będą najlepsze, jaki kolor wybrać, czy pomyśleć nad malowaniem albo dodatkową powłoką… Chętnie sięga się po te zewnętrzne wykonane z aluminium, dodatkowo wzmacniane wyróżniają się minimalistycznym stylem, a często są dobrze przygotowane do antywłamaniowej roli.

Nie zapominajmy, że niektórzy przeglądają Internet i sklepy w poszukiwaniu drzwi wejściowych do budynku służbowego. Być może w niektórych miejscach najpraktyczniejsze okażą się modele wykonane z trwałego i łatwego do utrzymania w czystości PCV? Pamiętaj, że zarówno wśród drewnianych, jak i plastikowych czy aluminiowych  zdarzają się modele wyśmienite i kiepskie. To nie jest kwestia reguły.

4. Wygląd

Powiedzmy sobie szczerze: można dyskutować nad istotnymi kwestiami ważnymi z punktu widzenia eksploatacji czy bezpieczeństwa, ale podczas zakupu wielu z nas patrzy po prostu na cenę i wygląd. Cóż, nic dziwnego, w końcu front domu lub mieszkania jest pierwszym sygnałem, jaki styl preferujemy i jak dużą wagę przywiązujemy do detali. Warto więc odnaleźć takie drzwi, które nie znudzą nam się zaraz po ich zamontowaniu.

Na szczęście topowi producenci dbają o połączenie wszystkich najważniejszych parametrów właśnie z korzystną estetyką, dzięki czemu możesz się cieszyć zarówno klasycznymi, jak i nowoczesnymi trendami, których nie brakuje na rynku w różnych przedziałach cenowych. Postaw na sprawdzoną elegancję lub odważny design. To Ty decydujesz – w końcu to wstęp do Twoich czterech ścian!

5. Zamek

Już na etapie wybierania drzwi wejściowych warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego zamka. Z naszej strony możemy polecić przede wszystkim modele antywłamaniowe, które są objęte certyfikatami choćby tak sprawdzonej organizacji jak Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP w Warszawie). Czasami kupisz produkt z już wbudowanym zamkiem, innym razem z wyciętym polem, a w jeszcze innych przypadkach musisz samodzielnie wyciąć odpowiedni wzór. Ma to ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa.

Dobór antywłamaniowych wkładek i zamków decyduje o tym, czy dla potencjalnego włamywacza pokonanie drzwi jest kwestią krótszej, czy dłuższej chwili. Jak się domyślasz, im trudniejsze sforsowanie zabezpieczenia, tym większa szansa na przyłapanie intruza lub jego odstraszenie. Dlatego sięgaj po zamki, które uwalniają antywłamaniowy potencjał  i dają realne poczucie bezpieczeństwa. W razie niemożności ich otwarcia zamów awaryjne otwieranie drzwi.

6. Montaż i serwis

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby modele wejściowe działały zgodnie z oczekiwaniami, musisz je prawidłowo zamontować. Bez odpowiedniego doświadczenia i specjalistycznych narzędzi nie jest to najłatwiejszym zadaniem. Dlatego zastanów się nad wynajęciem profesjonalnego ślusarza, który posiada umiejętności pozwalające nie tylko na montaż zamka, ale również skrzydła drzwi. Jeżeli przebiegnie on zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma obaw o poziom termoizolacji czy bezpieczeństwa. Warto również pamiętać o regularnej konserwacji zamków, aby zawsze działały w 100% zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *