Dom powinien być ostoją bezpieczeństwa – miejscem, w którym po prostu dobrze się czujemy. To możliwe pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Są okolice mniej lub bardziej bezpieczne, ale nigdy nie da się zagwarantować ochrony na 100%. Włamywacze są coraz zuchwalsi i sprytniejsi, dlatego warto łączyć różne techniki i metody zabezpieczeń, aby uzyskać satysfakcjonujący, dający optymalne poczucie bezpieczeństwa w mieszkaniu lub domu. Zgromadziliśmy je w poniższym artykule.
1. Współpraca z firmą ochroniarską
Jeżeli wyjątkowo cenisz sobie prywatność i jesteś w stanie dużo zapłacić za to, żeby czuć się bezpiecznie, warto nawiązać współpracę z profesjonalną firmą ochroniarską. Na rynku jest ich wiele, a ich działalność już dawno wykracza poza największe miasta. Istnieją różne pakiety i warianty ochrony – do najpopularniejszych należy montaż odpowiednich czujników oraz alarmu, który automatycznie wzywa okoliczny patrol. Jeżeli ochroniarze przybędą po kilku minutach od otrzymania sygnału, istnieje duża szansa, że złapią włamywaczy, a jeszcze większa, że ta perspektywa skutecznie odstraszy intruzów.
2. Alarm
Już wyżej wspomnieliśmy o zaletach klasycznego alarmu działającego podobnie do standardowego zabezpieczenia samochodów. Donośny, nieprzerwany dźwięk jest skutecznym odstraszaczem z wielu względów. Przede wszystkim zupełnie zmienia sytuację włamywacza, który preferuje działanie w ciszy i po ciemku. Głośna syrena budzi sąsiadów, zachęca do wezwania służb porządkowych, sprawdzenia sytuacji. Złodziej w wielu przypadkach traci głowę i nie marzy o niczym innym jak o ucieczce. Koszt założenia alarmu nie jest drogi, jednak warto postawić na profesjonalne i sprawdzone rozwiązania.
3. Lampa na czujnik
Pisząc o alarmach wspominamy o ulubionych okolicznościach dla włamywacza: cisza, ale i ciemność, która zapewnia większą anonimowość. Dlatego tanim, a często wystarczająco odstraszającym rozwiązaniem jest zamontowanie zewnętrznej lampy, która zapala się po wykryciu ruchu. W 99% przypadkach uruchomi ją przejście domownika lub zwierzęcia, ale ten 1% może uratować Twoje bezpieczeństwo. Ostre, rozpościerające się po całym ogrodzie światło jest elementarnym alarmem, sygnałem, że coś może być nie w porządku. Krępuje ruchy intruza i przyciąga uwagę, zniechęcając go do włamania.
4. Kraty w oknach
Jeśli chodzi o pomieszczenia piwniczne i parterowe, również w blokach mieszkalnych, często nie warto się wahać, tylko od razu zainwestować w fizyczne zabezpieczenie okien i drzwi. Wiele osób wybiera sprawdzone, nieco toporne, ale skuteczne rozwiązanie: kraty. Oczywiście, mało kto chciałby spać w sypialni przypominającej tym elementem więzienną celę, ale jeśli bezpieczeństwo ma być najważniejsze… Pamiętaj, że możesz bez trudu zamówić kraty, które otwierają się od wewnątrz, co ułatwia np. umycie szyb.
5. Roleta okienna
Nieco bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w oknach specjalnych, wzmacnianych rolet zewnętrznych, które po opuszczeniu stanowią solidną barierę dla potencjalnych włamywaczy. Kupuj je w odpowiednim rozmiarze i z materiału, który nie poddaje się po pierwszym uderzeniu. Zwracaj uwagę na sposób działania mechanizmu, tak aby uniknąć ryzyka wyważenia łomem lub innym prostym narzędziem. Przy okazji roleta zewnętrzna daje 100‑procentowe zacienienie wnętrza pokoju, co w niektórych pomieszczeniach jest wręcz pożądane.
6. Kamera
Obok czujników i alarmów często stosowanym rozwiązaniem jest instalacja kamer, także takich, które działają przy ograniczonym świetle, na podczerwień. Kamerki warto wybierać prawdziwe, a nie ich imitacje, które są bez trudu rozpoznawane przez fachowych włamywaczy. Kamera może zbierać obraz i przekazywać go do firmy ochroniarskiej oraz wysyłać go na Twój smartfon. Wyobrażasz to sobie? Jedziesz na wakacje i jednym kliknięciem w dotykowy ekran zaglądasz do swojego salonu lub ogródka, sprawdzając, czy wszystko w porządku.
7. Drzwi i okna antywłamaniowe
Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczenia są drzwi i okna. Przecież większość włamań odbywa się właśnie tą drogą. Dobór drzwi i okien o wysokim standardzie zabezpieczeń antywłamaniowych przynosi wiele korzyści, zwłaszcza że takie modele często cechują się innymi pożądanymi parametrami, np. termoizolacją. Czym charakteryzują się tak dobre drzwi i okna? Na przykład ukrytymi okuciami, wzmacnianymi klamkami, ukrytymi mechanizmami, co zapobiega wyważeniu… Zdecydowanie warto podpytać o tę kwestię w trakcie budowy, remontu lub wyposażaniu domu bądź mieszkania. Analogiczną uwagę powinniśmy zastosować do bram garażowych. Polecamy serwis drzwi antywłamaniowych.
8. Zamek antywłamaniowy i jego profesjonalny serwis
Zdecydowanie warto zainwestować w zamek o parametrach antywłamaniowych, które są potwierdzone niezależnymi certyfikatami. Dodatkowe wzmocnienia, skomplikowany układ wewnętrzny, świetny materiał wykonania – to nie są rzeczy, które polubi włamywacz wyposażony w wytrych i inne narzędzia. Zakup to jedno, a drugie – prawidłowy montaż. W tym celu warto zamówić wizytę ślusarza, który zna się na bezpieczeństwie i wie, jak dobrze założyć wkładkę lub zamek. Poza tym odpowiednia konserwacja zapobiega zbyt szybkiej eksploatacji.
Bezpieczeństwo kosztuje, ale jest bezcenne, dlatego nie warto na nim oszczędzać!