Montaż zamka w drzwiach krok po kroku

Wstawianie nowych drzwi nie zawsze wiąże się z tymi samymi czynnościami. Wiele sklepowych produktów ma wycięty wrąb na zamek, ale już niekoniecznie otwory służące do wpasowania klamki i klucza. Warto pamiętać również o tym, że istnieją różne rodzaje zabezpieczeń. W jeszcze innych przypadkach fabrycznie nowe skrzydła po prostu nie są naruszone i nie mają wrębu. Z nami dowiesz się, jak wyciąć go samemu, krok po kroku, a następnie zainstalować nowy.

1. Wybór zamka

Po pierwsze, zdecyduj się na wybór jednego z rozwiązań:

  • wpuszczany z mechanizmem zatrzaskowym (z klamka lub gałką) – charakterystyczny do wewnątrz, często sprzedawany wraz z mechanizmem ryglującym (pozwalającym zamknąć pokój od wewnątrz lub/i na zewnątrz);
  • bębenkowy wkładany do kasety – typowy do zewnątrz z uwagi na wyższy poziom bezpieczeństwa;
  • skrzynkowy – najprostsza konstrukcja instalowana na powierzchni skrzydła (w przypadku płyt cieńszych niż 4 cm), często stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie na zewnętrz.

Zanim przystąpisz do działań, pamiętaj o sprawdzeniu, w którym kierunku otwierają się drzwi, aby z pośpiechu nie popełnić szkolnego błędu.

2. Przygotowanie zamka

Sprawdź, w którą stronę skierowany jest zatrzask. Z bocznej strony kasety wystaje mały kołek. Jeżeli wypchniesz go do góry, będziesz w stanie odwrócić zatrzask we właściwym kierunku (o ile to w ogóle konieczne). Pamiętaj o przywróceniu kołka na miejsce.

Pora na zaznaczenie obszaru pracy, więc powstaje pytanie – na jakiej wysokości zainstalować nowy produkt? Standardowo klamki są montowane na wysokości 105 centymetrów. Zaznacz obrys, najlepiej ołówkiem. Sięgnij po kątownik i odpowiednio zaznacz linie, które posłużą do przygotowania wrębu. Jak to zrobić? Wykonaj górne i dolne zaznaczenie na krawędzi skrzydła. Potem przeprowadź między nimi pionową linię i przyłóż do linii środkowej tył kasety, obrysowując jej kształt. Właśnie ten otwór będziesz wykonywać samodzielnie.

3. Przygotowaniu wrębu

Skoro dysponujesz już obrysem, pora skontrolować głębokość powstającego wrębu. Sprawdź, ile wynosi głębokość kasety (pamiętając o czole zabezpieczenia). Ustaw na wiertarce ogranicznik (dodając 5 milimetrów). Zacznij nawiercanie. W celu poszerzenia i wykończenia powstającego „wnętrza”  sięgnij po dłuto, ale posługuj się nim wyjątkowo delikatnie i precyzyjnie. Zamek i wrąb muszą do siebie pasować, nie możesz przekroczyć obliczonych i rozrysowanych wcześniej rozmiarów!

4. Dalsze wiercenie

Skoro wręb jest przygotowany na włożenie kasety, pora zaznaczyć ołówkiem krawędź czoła zabezpieczenia. Ponownie użyj dłuta, aby przygotować mniej więcej 3-milimetrowy wrąb mieszczący czoło zamka. Celem jest stworzenie takiego otworu, aby krawędź włożonego elementu pokrywała się z krawędzią samych drzwi. Pora sięgnąć po ołówek i dokładnie oznaczyć miejsca na otwory dla klamki i ewentualnego klucza. Korzystaj z wiertła o odpowiedniej średnicy. Trzpień klamki musi się obracać bez większych problemów! Wyrównaj krawędzie pilnikiem. Teraz pora ostatecznie osadzić produkt w skrzydle. Użyj do tego specjalnych wkrętów do wiertła. Pamiętaj, ze konstrukcja musi się trzymać bardzo mocno – w końcu drzwi są bardzo często używane, a domownicy nie zawsze pamiętają o delikatności.

5. Wykończenie – blacha czołowa

Do ukończenia pracy brakuje jedynie blachy czołowej znajdującej się w ościeżnicy. Mamy nadzieję, że ołówek wciąż pod ręką? Wysuń rygiel, przymknij drzwi i dostaw do ościeżnicy. Zaznacz krawędzie rygla i mechanizmu zatrzaskowego – następnie przedłuż linie tak, aby wiedzieć, jak przyłożyć blachę czołową i odrysować wzór do wykonania wrębu w ościeżnicy. Optymalna głębokość wynosi około 3 milimetrów; sam ocenisz, na ile blacha czołowa pokrywa się z krawędzią i czy efekt jest wystarczająco funkcjonalny oraz estetyczny. Pamiętaj, aby zamek miał swobodę! Znów użyj wkrętów do drewna. Po przymocowaniu sprawdź ostatecznie, czy wszystkie mechanizmy działają prawidłowo. Zadanie wykonane!

Druga metoda

Istnieje nieco prostsza metoda, polecana szczególnie wszystkim tym, którzy nie odkryli w sobie natury majsterkowicza. Profesjonalne Pogotowie Zamkowe jest w stanie błyskawicznie i bez zniszczeń przygotować podłoże drzwi do instalacji zabezpieczeń. Profesjonalni ślusarze dysponują odpowiednim sprzętem i wieloletnim doświadczeniem. Mogą również pomóc w wyborze najlepszego zabezpieczenia dla konkretnego modelu drzwi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *