Kogo przywitał widok splądrowanego przez złodziei mieszkania, ten wie, jak bardzo wstrząsającym przeżyciem jest włamanie. Zdecydowanie nie warto przekonywać się o tym na własnej skórze, jednak jeśli już nam się przytrafiła ta jakże trudna sytuacja, należy możliwie szybko ochłonąć z szoku i zacząć chłodno myśleć. Dowiedz się, co zrobić po włamaniu.
Wracasz do domu z nadzieją na odpoczynek, ale zamiast tego dowiadujesz się, że Twoje mieszkanie zostało okradzione. Niestety, czasami zdarzają się takie przypadki i nie sposób jednoznacznie wykluczyć, że nikt z nie stanie się ich ofiarą. Warto natomiast rozsądnie postępować w tego typu sytuacjach i trzymać się określonych reguł, aby wiedzieć, co zrobić po włamaniu.
1. Zachowaj ostrożność
Jeżeli po powrocie do mieszkania lub domu zauważysz, że drzwi są otwarte, nie wchodź od razu do środka i zachowuj się możliwie cicho. Przestraszeni złodzieje mogą bowiem zareagować w sposób nieprzewidywalny, wyrządzając Ci krzywdę. Dlatego najlepiej odejść parę (lub więcej) kroków dalej, zadzwonić na policję i zawiadomić sąsiadów. Jednocześnie – o ile to oczywiście możliwe – należy jak najdłużej zatrzymać włamywaczy w środku w celu ograniczenia im możliwości ucieczki, co jest możliwe np. poprzez zamknięcie drzwi od zewnątrz.
2. Po wejściu do mieszkania
Jeśli masz pewność, że złodziei nie ma w środku, wchodzisz do mieszkania z ogromnym stresem i od razu chcesz przejrzeć, czy cenne rzeczy nie zostały skradzione. To zrozumiałe, ale najlepiej się przed tym powstrzymaj. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, najpierw zadzwoń na policję i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Funkcjonariusze przeprowadzą oględziny i podejmą decyzję o wszczęciu postępowania, o czym na pewno Cię powiadomią. W razie rozpoczęcia sprawy będzie trzeba złożyć zeznania i odpowiedzieć na pytania postawione policję.
3. Oględziny
Po zakończeniu działań rozpoznawczych przez policję można zabrać się za porządkowanie mieszkania. Dokładnie zorientuj się, które rzeczy i przedmioty zostały ukradzione, i jeżeli ich wartość jest wysoka, powiadom funkcjonariuszy o fakcie ich zaginięcia. Precyzyjnie je opisz, aby w razie odnalezienia nie było problemu z ich identyfikacją. Nie licz jednak na cud, ponieważ niestety w większości przypadków skradzionych przedmiotów nie udaje się odzyskać, nawet jeśli złodzieje zostaną złapani.
4. Bank, ubezpieczyciel
Co robić po włamaniu, jeżeli złodzieje nie oszczędzili Twojej karty kredytowej lub debetowej? Oczywiście jak najszybciej ją zablokować, żeby korzystanie z niej nie było możliwe, a następnie powiadomić bank o fakcie kradzieży. Tak samo należy postąpić w przypadku kradzieży telefonu lub karty SIM. Z kolei osoby, których lokal jest ubezpieczony, powinny niezwłocznie zadzwonić do swojego ubezpieczyciela – zwlekanie z tym obowiązkiem może powodować problemy przy staraniach o odszkodowanie.
5. Zabezpiecz się przed kolejną próbą włamania
Jeśli jesteś ofiarą włamania, nie trzeba Cię przekonywać, że warto posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Pomyśl więc nad wysokiej klasy drzwiami antywłamaniowymi, solidnymi oknami i wytrzymałymi zamkami, które trudno sforsować. Rozważ instalację systemów zabezpieczeń, jak np. monitoring czy alarmy, bądź podpisz umowę z firmą ochroniarską, jeśli mieszkasz w domu. Trzymając cenny rzeczy w mieszkaniu lub obawiając się o utratę jego wartości w wyniku włamania, pamiętaj o wykupienia ubezpieczenia.