Kupując wewnętrzne skrzydła drzwiowe, nierzadko otrzymujemy je wraz z zamkiem. Jeśli jednak nie posiada ono wbudowanych od nowości otworów i mechanizmów zabezpieczających, pora sięgnąć po skrzynkę z narzędziami. Dowiedz się, jakie wybrać zabezpieczenie do pokoju.
Wybór
Generalnie mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje:
- Wpuszczane z mechanizmem zatrzaskowym. To najlepsza propozycja do pokoju, jeśli chcesz wykorzystać w nich zwykły klucz. Zaokrąglona lub ścięta krawędź zatrzasku zapewnia automatyczne użycie zatrzasku.
- Bębenkowe. O wiele częściej są stosowane w drzwiach zewnętrznych. Docenisz je szczególnie w sytuacji konieczności szybkiej wymiany zabezpieczeń, ponieważ w tym celu wystarczy jedynie wymiana wkładki, a nie całego mechanizmu.
- Skrzynkowe. Zapewne znajdziesz dla nich zastosowanie w niektórych pokojach i w przypadku drzwi cieńszych niż 40 milimetrów. Są montowane na powierzchni skrzydła i wystarczy przekręcić rygiel od wewnątrz, aby skutecznie zamknąć się w pokoju (lub na przykład łazience).
Montaż zamka wpuszczanego w drzwiach wewnętrznych
Jeśli wybierzesz model wpuszczany z mechanizmem zatrzaskowym, a kupione przez Ciebie skrzydła nie mają wykonanych otworów, czeka Cię prawdziwe wyzwanie. Nie martw się! Krok po kroku wytłumaczymy, jak prawidłowo wykonać montaż.
- Przygotuj produkt. Sprawdź, w jaką stronę zwrócony jest zatrzask. W kasecie znajdziesz mały kołek. Jego wyjęcie pozwala na obrócenie zatrzasku w odpowiednią stronę dla kierunku otwierania.
- Zastanów się, na jakiej wysokości ma się on znajdować. Standardowo klamkę montuje się na wysokości około 100-105 centymetrów. Używając ołówka, zaznacz górną i dolną krawędź nowego artykułu na skrzydle. Połącz linie „wewnątrz” drzwi. Obrysuj także kształt kasety.
- Wywierć wręb. Zmierz dokładnie głębokość kasety. Pamiętaj o czole zamku, czyli tej części, która wystaje. Na wiertarce dolicz jeszcze 5 milimetrów zapasu. Rozpocznij wiercenie wewnątrz przygotowanego wcześniej zarysu na kasetę.
- Używając dłuta, dokonaj precyzyjnej obróbki. Pamiętaj, że otwór musi odpowiadać kształtowi kasety i nie może być za szeroki.
- Pora na zaznaczenie i wykonanie wrębu na czoło zamka. Najlepiej zaznaczyć go ołówkiem, a następnie delikatnie wykonać dłutem na głębokość około 3 milimetrów.
- Następnie zaznacz i wywierć otwór na klamkę i klucz. Przyłóż kasetę, aby czoło przylegało do wcześniej przygotowanego wrębu. Zaznacz otwory ołówkiem. Nawierć je odpowiednio dopasowanym rozmiarem wiertła. Pamiętaj, że klamka powinna się swobodnie obracać. W razie potrzeby wygładź krawędzie specjalnym pilnikiem.
- Włóż cały mechanizm do wrębu i przykręć wkrętami do drewna. Załóż klamkę i okucia. Zwróć szczególną uwagę na mocowanie klamki, ponieważ jest to najbardziej eksploatowany element drzwi.
- Zaznacz na ościeżnicy położenie blachy czołowej. Przekręcając włożony do zamka klucz, wysuń rygiel i przymykając drzwi, zaznacz na ościeżnicy krawędzie zatrzasku. Przykładając blachę, odrysuj jej zarys, wraz z miejscami na zatrzask i rygiel.
- Delikatnie przygotuj wręb w ościeżnicy o głębokości odpowiadającej długości zatrzasku i rygla. Około 3 milimetry będą potrzebne na samą blachę czołową. Do założenia użyj wkrętów do drewna. Rygiel i zatrzask powinny się swobodnie mieścić. Otwory nie mogą być jednak zbyt szerokie.
- Jeśli wszystko pasuje i działa prawidłowo – zadanie wykonane! Od teraz możesz już cieszyć się drzwiami gotowymi do eksploatacji, zabezpieczonymi w standardowy, wygodny sposób.
Profesjonalny montaż w domu
Z różnych przyczyn możesz nie mieć czasu, ochoty lub możliwości zamontowania zamka w pokoju. W takiej sytuacji skontaktuj się z profesjonalnym pogotowiem ślusarskim. Dysponujemy sprzętem i doświadczeniem, które gwarantują zwiększenie Twojego poczucia bezpieczeństwa. Znamy modele dostępne na rynku i wiemy, w jaki sposób dopasowywać rozwiązania do konkretnych pomieszczeń. Pracujemy szybko i dyskretnie, dostosowując się do Twoich oczekiwań. Poczuj się bezpiecznie i komfortowo wewnątrz swojego domu – postaw na ślusarskie mistrzostwo i sprawdzone rozwiązania!